Biznes w mediach społecznościowych – Social selling

Media Społecznościowe - Social Media Marketing
Digital Promotion

Coraz więcej osób korzysta z Internetu, aby znaleźć potrzebne informacje. Dlatego firmy także coraz częściej komunikują się ze swoimi klientami za pomocą mediów społecznościowych. Social media wykorzystywane są jednakowo w celu poszukiwania nowych klientów, ale także, aby bardziej angażować osoby już korzystające z konkretnych towarów, czy usług. Z tego artykułu dowiesz się, co oznacza zjawisko „social selling” oraz jak można je wykorzystać w biznesie.

Czym jest social selling

Skuteczna sprzedaż, czy budowanie świadomości marki przy pomocy kanałów społecznościowych wymaga zbudowania relacji z potencjalnymi klientami, należącymi do naszej grupy docelowej. Chodzi o kreowanie pozytywnego wizerunku sprzedawcy oraz marki, którą on reprezentuje. Działania te, mają finalnie doprowadzić do realizacji konkretnych celów sprzedażowych.

Social selling, czyli sprzedaż społecznościowa polega na wykorzystaniu kanałów online do targetowania potencjalnych klientów i budowaniu relacji z nimi. Media społecznościowe to idealne miejsce dla sprzedawców, którzy chcą znaleźć potencjalnych klientów i nawiązać z nimi głębszą relację biznesową.

Jeśli więc nie korzystasz jeszcze ze sprzedaży społecznościowej w swojej firmie, tracisz szansę na rozwój w globalnej sieci i wykorzystanie nowoczesnych technik sprzedaży. Warto zatem jak najszybciej wdrożyć strategię sprzedaży przy użyciu portali społecznościowych.

Jak sprzedawać w mediach społecznościowych

Obecne wielu sprzedawców korzysta już ze sprzedaży społecznościowej, dzięki czemu zwiększają grono potencjalnych odbiorców swoich towarów i usług. Technika ta polega na wprowadzaniu klientów do tak zwanego lejka sprzedaży, dzięki czemu, dostarcza się im odpowiednich informacje we właściwym czasie. W odpowiednim momencie zachęca się ich do zakupu, jednak zazwyczaj nie odbywa się to przy pierwszym kontakcie. Do sprzedaży cyfrowej wykorzystuje się specjalne narzędzia, do których zaliczymy np:

  • Autorespondery
  • Chatboty
  • Strony sprzedażowe
  • Prezentacje online i webinary
  • Subskrypcje newslettera

Jak zacząć sprzedaż społecznościową

Największą zaletą działania social selling jest bardzo łatwy dostęp do mediów społecznościowych. Dzięki temu można bardzo łatwo zacząć budować pozytywne relacje z klientami, wykorzystując jedynie darmowe profile społecznościowe i narzędzia.

Na początek warto jednak starannie wybrać odpowiedni kanał komunikacji, dopasowany do naszej grupy docelowej. Każdy portal społecznościowy ma swoją unikalną specyfikę i określoną grupę użytkowników. Przykładowo Facebook jest raczej uniwersalny, ponieważ zrzesza ogromną i bardzo zróżnicowaną grupę ludzi. Natomiast LinkedIn jest uważany za medium biznesowe, służące do zdobywania kontaktów biznesowych i poszukiwania pracy.

Po założeniu konta na wybranym kanale społecznościowym warto zadbać o profesjonalny wygląd profilu. Jeśli prowadzisz działalność B2B, wysoka jakość Twojego profilu będzie świadczyła o Twoim profesjonalizmie i może przyczynić się do zdobywania większej liczby klientów. Natomiast jeśli chcesz dotrzeć do młodzieży, zadbaj o podążanie za najnowszymi trendami, czy modą. W takim przypadku warto skorzystać z Facebooka, Snapchata i TikToka.

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz