Kanały komunikacji marketingowej – Owned i earned media

Marketing Internetowy, Tworzenie treści - Content Marketing
Digital Promotion

Głównym celem kampanii marketingowej jest dotarcie do odbiorcy z odpowiednim komunikatem. W tym celu wykorzystywane są tzw. kanały komunikacji marketingowej; własny, płatny oraz pozyskany. Z tego artykułu dowiesz czym charakteryzuje się każdy z nich, oraz z jakich narzędzi warto skorzystać.

Kanały komunikacji internetowej

Wybór odpowiedniego kanału lub kanałów marketingowych zależy od wielu czynników. Najważniejszy z nich to branża, w jakiej działamy oraz rynek docelowy. Mówiąc wprost, powinniśmy dostosować się do naszej grupy docelowej i zastosować narzędzia komunikacji oraz media, z których najczęściej korzystają nasi klienci lub potencjalni klienci.

Zanim jednak przejdziemy do wyboru konkretnych rozwiązań, warto dokładnie określić, jaka jest nasza grupa docelowa, oraz czym charakteryzują się podstawowe kanały komunikacji marketingowej.

Kim jest Twój docelowy klient

Grupą docelową nazywamy osoby, które potencjalnie mogą być zainteresowane Twoim produktem lub usługą. Zatem naszym idealnym klientem lub konsumentem (w zależności od tego, czy sprzedajemy usługi, czy towary), jest osoba, która spełnia określone kryteria. W jaki sposób tworzy się profil „idealnego” klienta?

Tworzenie profilu klienta polega na gromadzeniu i analizowaniu danych dotychczasowych klientów. Bierzemy pod uwagę między innymi płeć, wiek, stan majątkowy, wykształcenie, zawód, i nawyki.

Na podstawie tych danych tworzona jest fikcyjna postać – Persona, reprezentująca większą grupę potencjalnych odbiorców. Zatem do komunikacji z naszą grupą docelową, używamy mediów, z których najczęściej korzysta utworzona „persona”.

Owned Media, czyli kanały własne

Prezentowane w tym artykule pojęcia odnoszą się zarówno do marketingu tradycyjnego jak też internetowego. Szeroko pojęte posiadanie mediów, obejmuje własne treści w internecie, punkty sprzedaży, opakowania i osoby, które mają kontakt z konsumentami.

Posiadane media mają za zadanie promowanie marki, pokazywanie jej wartości, oraz informowanie czym zajmuje się firma. Media możemy traktować jako źródło rozwijania i prezentowania na zewnątrz „osobowości marki”.

Warto więc publikować treści, które będą zgodne z wartościami i celami firmy. Unikaj udostępniania nierzetelnych lub po prostu nudnych artykułów czy postów. Informacje rozpowszechniane we własnych mediach powinny czegoś nowego uczyć lub bawić odbiorców. Do internetowych form owned media zaliczymy głównie:

  • Strona internetowa lub blog firmowy. Informacje umieszczane na stronie internetowej lub blogu powinny być zawsze aktualne. Warto umieszczać ciekawe treści, które zwrócą uwagę użytkowników. Zastosowanie odpowiednich technik SEO, pozwoli na wygenerowanie dodatkowego darmowego ruchu na stronie.
  • Media Społecznościowe. Dzięki social mediom zbudujemy społeczność osób zainteresowanych udostępnianymi przez markę treściami. Prowadzenie profili firmowych w mediach społecznościowych, daje ogromne możliwości, jednak wymaga też sporo pracy i zastosowania odpowiedniej strategii.
  • E-mail Marketing. Wbrew przewidywaniom specjalistów, e-mail marketing jest nadal jedną z najskuteczniejszych form komunikacji marketingowej. Korzystając z poczty elektronicznej, możemy stosunkowo łatwo docierać do dużej grupy potencjalnych klientów. Dodatkowo utrzymując stały kontakt z dotychczasowymi klientami, mamy możliwość ponownej sprzedaży naszych produktów czy usług.
  • Aplikacje Mobilne stają się ostatnio coraz bardziej popularne. Ostatnie badania pokazują, że większość użytkowników korzysta z Internetu przy pomocy urządzeń mobilnych. Aplikacje mobile ułatwiają korzystanie z usług, oraz zapewniają utrzymanie większego zaangażowania i lojalności konsumentów.

Płatne media, kanały komunikacji marketingowej

Drugim kanałem komunikacji w marketingu są tzw. Paid Media, czyli płatne media. Zagadnienie obejmuje wszystkie płatne formy promocji marki lub konkretnego produktu czy usługi. Przykładem może być reklama telewizyjna, prasowa, płatne wyszukiwanie Google Ads, czy reklama w mediach społecznościowych.

Płatne media pomagają rozwinąć internetową kampanię marketingową i dotrzeć do większej liczby osób niż bezpłatne kanały. Dodatkowo korzystając z narzędzi analitycznych takich jak np. Google Analitics, możesz na bieżąco monitorować kampanie i w razie potrzeby optymalizować wydajność płatnych reklam.

Korzystanie z płatnych mediów pozwala na wybór odpowiednich formatów reklam, i wyświetlanie ich tylko osobom, które należą do Twojej grupy docelowej. Jedyną wadą tego kanału komunikacji jest dosyć wysoki koszt, który ponosi reklamodawca.

Jednak dla początkujących przedsiębiorców, nieposiadających osobnego działu marketingowego, czy choćby strategii content marketingowej, płatna reklama może być jedynym sposobem na dotarcie do klientów.

Earned Media, czyli pozyskane media

Trzeci kanał komunikacji marketingowej stanowią earned media. W dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza to zarobione media, jednak bardziej pasuje tutaj określenie pozyskane media. Pozyskanie jak największej ilości mediów jest wymarzoną sytuacją każdego przedsiębiorcy. Pod warunkiem oczywiście, że informacje płynące tym kanałem będą korzystne dla firmy.

Idea pozyskanych mediów zakłada, że konsumenci sami, mniej lub bardziej świadomie zaangażują się w promowanie marki. Zadowoleni klienci dzielą się informacjami z rodziną czy przyjaciółmi. Jeżeli informacje te będą dotyczyły produktu czy usługi, z której skorzystali, mamy do czynienia z tzw. marketingiem szeptanym.

Pozyskiwanie mediów, polega również na wchodzeniu w interakcję z Twoimi treściami. Taka sytuacja buduje zaufanie i wiarygodność marki i może być znacznie bardziej efektywna niż płatna reklama.

Kanały komunikacji marketingowej – podsumowanie


Chociaż ważne jest, aby rozważyć każdy rodzaj mediów niezależnie, należy również rozważyć, w jaki sposób mogą one współpracować i harmonijnie, aby stworzyć wszechstronną, skuteczną kampanię marketingu cyfrowego. Na przykład, powinieneś zbadać, w jaki sposób płatne media będą promować Twoje własne treści, a z kolei, w jaki sposób Twoje własne treści pomogą wpłynąć na zarobione media.

Zobacz wpis w języku angielskim: Marketing communication channels

4/5 - (4 votes)

Dodaj komentarz