Wraz z pojawieniem się Internetu, powstały zupełnie nowe formy marketingu. Coraz większa liczba urządzeń oraz platform stosowanych do łączenia się i udostępniania treści, zapoczątkowały erę marketingu internetowego. W tym artykule odpowiem na pytanie co to jest marketing internetowy oraz jakie są dwa podstawowe rodzaje działań promocyjnych w sieci.
Nowoczesne technologie zupełnie zmieniły sposób komunikacji między ludźmi i przyczyniły się do powstania globalnego rynku. W przestrzeni cyfrowej dotrzesz do swoich obecnych klientów, oraz z łatwością pozyskasz nowych.
SPIS TREŚCI
Co to jest marketing internetowy – definicja
Podstawowa definicja określa marketing internetowy jako wykorzystanie nowoczesnych mediów lub technologii cyfrowej do osiągania celów marketingowych i biznesowych. W skrócie jest to prowadzenie działań marketingowych przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii.
Obejmuje to również technologie mobilne oraz cyfrowe bilbordy. Jednak dzisiejszy marketing internetowy, jak sama nazwa wskazuje, opiera się głównie na obecności w szeroko pojętym Internecie. Przy czym bardzo dużą rolę odgrywają tutaj media społecznościowe oraz wyszukiwarki internetowe.
Dzięki wykorzystaniu odpowiednich narzędzi „marketerzy” mogą na bieżąco tworzyć, wdrażać kampanię reklamowe. Ogromnym plusem jest także monitorowanie działań marketinowych w czasie rzeczywistym.
Rodzaje marketingu internetowego
Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje marketingu: wychodzący i przychodzący. Obydwie metody mogą się wydawać bardzo zbliżone. Istnieje jednak między nimi zasadnicza różnica. Marketing wychodzący skupia się na uświadomieniu potencjalnym klientom istnienia produktu czy usługi. Natomiast marketing przychodzący skierowany jest do osób, które mają już świadomość istnienia produktu, niekoniecznie naszego.
Marketing wychodzący, z ang. outbound marketing, polega głównie na „wysyłaniu” dużych ilości informacji na temat produktu czy usługi, do szerokiego grona odbiorców.
Odbywa się to poprzez szybkie rozpowszechnianie wśród docelowych odbiorców, informacji o produkcie lub usłudze objętej kampanią. Zazwyczaj wykorzystuje się w tym celu wizualne banery czy formaty wideo. Chodzi o to, aby ludzie zapamiętali produkt. Jest to tzw. zachęcanie do zapamiętania produktu, które osiąga się przez powtarzaoność.
Jest to bardziej tradycyjny sposób prowadzenia działań marketingowych. Reguła jest prosta, masz określoną wiadomość i starasz się ją wysłać do jak największej liczby odbiorców. Ta koncepcja dotyczy zarówno marketingu internetowego jak i tradycyjnego.
Marketing przychodzący, z ang. inbound marketing, polega na próbie przyciągnięcia potencjalnych klientów do marki lub usługi, za pomocą interesujących treści. Chodzi o pozyskanie i zaangażowanie osób, które są już ogólnie zainteresowane oferowanym przez Ciebie towarem lub usługą.
Skutecznie prowadzony marketing przychodzący, pozwala potencjalnym klientom odszukać Twój produkt czy usługę, za pośrednictwem różnych kanałów. W kampaniach marketingowych wykorzystuje się blogi, vlogi, subskrypcje e-mail lub tzw. pocztę pantoflową, nazywaną fachowo marketingiem szeptanym.
Dużą rolę w marketingu przychodzącym odgrywają media społecznościowe. Przedsiębiorcy na całym świecie zdają sobie sprawę, jak ważne są social media w biznesie. Dlatego posiadanie profilu firmowego na Facebook czy konta LinkedIn, stało się już normą.
W tym miejscu należy również wspomnieć optymalizację stron internetowych pod kątem wyszukiwarek. Odpowiednio zastosowane SEO sprawi, że nasze wpisy blogowe czy strony internetowe będą wyżej wyświetlane w wyszukiwarkach.
Co to jest marketing internetowy i dlaczego jest skuteczny
W dzisiejszym świecie globalnej ekonomii marketing jest jednym z najważniejszych elementów działalności biznesowej. Z drugiej strony, ważne jest, aby środki przeznaczane na promocję i reklamę, zapewniały odpowiedni zwrot z inwestycji, (ROI return on investment).
Marketing przychodzący staje się coraz bardziej popularny, ponieważ pozwala na osiągnięcie dobrego współczynnika zwrotu z inwestycji. Dzieje się tak, gdyż bazuje na treściach dostosowanych do konkretnych użytkowników, którzy z reguły już wcześniej byli nimi zainteresowani.
Największym atutem marketingu przychodzącego jest tzw. zamiar użytkownika, co oznacza, że zasadniczo to odbiorcy mają wewnętrzną motywację do odnalezienia Twojego produktu czy usługi. Działanie konsumenta w tym przypadku wynika z jego osobistych potrzeb.
Sprawdź wpis w języku angielskim: What is digital marketing.