Aby stworzyć skuteczną kampanię content marketingową, potrzebujesz odpowiedniej strategii, która określi cele i zakres projektu. Z tego artykułu dowiesz się, z jakich elementów składa się profesjonalna strategia content marketingowa.
SPIS TREŚCI
Planowanie to podstawa
Pierwszym krokiem do skutecznej realizacji każdego projektu jest planowanie. Dobry plan powinien określać podstawowe cele oraz zakres danego projektu. Dzięki temu wszystkie wykonywane przez nas kroki będą spójne i przyniosą zamierzony efekt.
Odpowiednio sformułowany plan, stanowi swoistą mapę drogową, zawierającą konkretne działania oraz wskazówki. Strategia content marketingowa również powinna być poprzedzona odpowiednim planowaniem.
Jak zaplanować skuteczną strategię content marketingową
Podczas planowania strategii content marketingowej, jako wskazówkę możesz wykorzystać tzw. ścieżkę konwersji, czyli „droga” jaką musi pokonać klient, zanim dojdzie do zakupu. Umożliwia to dostosowanie treści do istotnych punktów decyzyjnych na ścieżce konsumenta i skuteczne zaspokojenie jego potrzeb.
Ścieżka konwersji pomaga zrozumieć sposób myślenia konsumenta. Dlatego śledząc różne kroki, które typowy konsument wykonuje na drodze do podjęcia wartościowej czynności, możemy dostosować przekaz do „punktu”, w którym obecnie znajduje się nasz klient. Wspomniana wyżej „wartościowa czynność” oznaczać może, zakup, rejestracja lub tylko prośbę o kontakt.
Na poszczególnych etapach ścieżki konwersji, obserwujemy redukcję ilości potencjalnych klientów. Dlatego strategie marketingowe wykorzystujące tworzenie i udostępnianie treści nazywane są technikami lejka marketingowego. W najszerszym miejscu lejka mamy tzw. fazę podnoszenia świadomości, natomiast na samym dole, w najwęższym miejscu, fazę konwersji, czyli sprzedaży.
Strategia content marketingowa – wskazówki
- W pierwszej fazie lejka marketingowego twórz treści informacyjne, podnoszące świadomość potencjalnego klienta. Nie staraj się od razu sprzedawać danego produktu. Rozważanie zakupu ma miejsce dopiero na kolejnym etapie konwersji.
- Drugi etap polega już na tworzeniu treści w większym wpływie na konwersję. Teraz klient rozważa już dokonanie zakupu. Dostarczaj treści, które przedstawiają konkretne zalety produktu.
- Na etapie konwersji – zakupu, postaraj się, aby cały proces przebiegał szybko i sprawnie. Nawet zdecydowany na zakup klient może zrezygnować, jeśli natrafi na jakieś trudności przy realizacji zakupu.
- Stosuj remarketing, czyli ponowne docieranie do osób, które z różnych powodów „wypadły” z lejka marketingowego. Jak wspomniano wyżej, klient może zrezygnować na każdym etapie konwersji. Nie musi to jednak oznaczać, że utraciliśmy możliwość konwersji bezpowrotnie.
- Ostatni etap polega na utrzymaniu klienta. Warto tworzyć treści, które ponownie zaangażują naszych obecnych klientów. Dobrym sposobem jest tworzenie list mailingowych oraz wysyłanie informacji o nowych produktach.
Skuteczne planowanie i realizacja strategii content marketingowej wymaga czasu. Istnieje wiele zmiennych, które musimy uwzględnić. Warto na bieżąco monitorować postępy oraz mierzyć wskaźniki konwersji. W sieci dostępnych jest wiele sposobów pomiaru ruchu na stronie internetowej. Kilka wartościowych narzędzi dostarczana jest za darmo przez Google.
Zobacz wpis w języku angielskim: Content marketing strategy.