Co to Jest Pozycjonowanie Stron Internetowych

Marketing Internetowy, Optymalizacja Stron Internetowych
Digital Promotion

Pozycjonowanie stron internetowych, to wszystkie działania przyczyniające się do zwiększenia widoczności strony, w wyszukiwarkach internetowych. Z tego artykułu dowiesz się nie tylko, co to jest pozycjonowanie stron, ale również poznasz podstawowe czynniki, które mają wpływ na pozycję strony internetowej w wyszukiwarkach.

Do czego służy pozycjonowanie stron internetowych

Pojęcie pozycjonowania strony, stosowane jest (nie słusznie) zamiennie z zagadnieniem optymalizacją strony internetowej, czyli SEO (search engine optimization). Dokładną definicję SEO znajdziesz w artykule: na czym polega optymalizacja strony.

Pozycjonowanie, jak sama nazwa wskazuje, ma na celu osiągnięcie jak najlepszej pozycji w wynikach wyszukiwania. Natomiast optymalizacja polega na udoskonalaniu witryny, w celu zwiększenia liczby odwiedzin. To prawda, że zarówno optymalizacja, jak i pozycjonowanie, mają przyczyniać się do zwiększenia ruchu na stronie. Jednak SEO jest tylko jednym ze sposobów na pozycjonowanie strony. Jak jeszcze możesz pozycjonować strony ? Na przykład przez płatne wyszukiwanie. Korzystając z usługi Adwords, płacisz za wyświetlanie Twojej witryny, na wysokim miejscu w wynikach wyszukiwania.

Pojawienie się strony internetowej na pierwszej stronie SERP (search engine result propositions), zapewnia dużą liczbę odwiedzających. Dzięki temu, właściciele domen, oferujący w swoich serwisach towary lub usługi, mogą liczyć na spore obroty. To właśnie te obroty czy zyski, są głównym celem pozycjonowania.

Co to jest pozycjonowanie stron i podróż zakupowa

Zanim dojdzie ostatecznie do konwersji, czyli np. sprzedaży, osoba odwiedzająca sklep internetowy, często przechodzi długi proces, nazywany podróżą kupującego (the buyer’s journey). Zakupowa podróż najczęściej przedstawiana jest w formie tzw. lejka sprzedażowego, zawierającego pięć elementów. Na górze lejka, w najszerszym miejscu, odzwierciedlającym największą liczbę użytkowników, znajduje się etap uświadamiania sobie problemu przez kupującego. Następnie konsument przechodzi przez zainteresowanie, rozważanie i działanie, czyli np. zakup. Ostatnim etapem jest lojalność, czyli utrzymanie klienta.


Celem optymalizacji strony internetowej, jest maksymalne ułatwienie potencjalnemu konsumentowi przejście przez „zakupową podróż”. Dlatego do każdego etapu podróży konsumenta, stosuje się inne treści. Można powiedzieć, że każda część lejka sprzedażowego wymaga zastosowania innych narzędzi i innego sposobu optymalizacji.

Elementy lejka sprzedażowego

Nabieranie świadomości przez kupującego. Prowadzenie działalności gospodarczej jest często określane jako rozwiązywanie problemów innych ludzi. Potencjalny klient jest najczęściej świadomy swojego „problemu”, i próbuje znaleźć jakieś rozwiązanie. Może to być np. zepsuty kran w domu, czy niesprawny samochód. Użytkownik dostrzega, że coś jest zepsute, ale sam nie potrafi dokonać naprawy.

Drugim etapem jest zainteresowanie. W poszukiwaniu rozwiązania swojego problemu klient rozważa różne możliwości, i trafia na Twoją ofertę. W tym momencie potencjalny klient sprawdza, czy oferowana przez Ciebie usługa, zaspokoi jego potrzebę, czyli rozwiąże jego problem. Twoim zadaniem jest pokazanie siebie z jak najlepszej strony. Klient stara się również dowiedzieć więcej na temat samej marki. Poszukuje opinii i recenzji innych użytkowników.

Teraz przychodzi czas na rozważanie. Klient poważnie zastanawia się nad zakupem. Ten etap określany jest również jako pożądanie. Potencjalny konsument już doskonale wie, jaki ma problem i znalazł również możliwe rozwiązanie, Czas na podjęcie ostatecznej dedycji o zakupie. Warto w tym momencie dostarczyć klientowi dodatkowe materiały marketingowe.

Etap działania, nie wymaga chyba większego wyjaśnienia. Użytkownik wykonuje działanie, na którym zależy organizatorowi kampanii content reklamowej. Może to być opisywany powyżej zakup, rejestracja czy subskrypcja. W przypadku niektórych kampanii będzie to już ostatni etap. Jednak zdecydowana większość użytkowników, jest prowadzona dalej.

Lojalność, czyli utrzymanie użytkownika lub klienta, polega na budowaniu stałej relacji z nabywcą produktu czy subskrybentem. Wysyłanie aktualnych informacji na temat produktów, którymi zainteresowany jest klient, powoduje utrzymanie stanu aktywności. Dzięki temu możemy oczekiwać, że klient dokona w przyszłości kolejnego zakupu.

Co to jest pozycjonowanie stron, często spotykane problemy

Optymalizację strony internetowej przeprowadzamy zarówno na witrynie jak i poza nią. Jednym z głównych elementów skutecznej optymalizacji na stronie, jest odpowiednia nawigacja. Niestety nie każda witryna może się nią pochwalić. Często zdarza się, że użytkownik nie może znaleźć tego, czego szukał. W takiej sytuacji najpewniej poczuje się sfrustrowany i puści stronę internetową. Problem z nawigacją można jednak stosunkowo łatwo rozwiązać.

Innym, często spotykanym powodem opuszczania strony zakupowej, jest problem z procesem płatności. Dokończenie transakcji na stronie, musi być tak szybkie i proste, jak to tylko możliwe, w przeciwnym razie istnieje duże ryzyko, że użytkownik opuści stronę, zanim dokończy proces płatności.

Użytkownicy muszą również wiedzieć, dlaczego w ich interesie jest dokonanie zakupu czy innego rodzaju konwersji na Twojej stronie internetowej. Jeżeli informacje będą niejasne i trudne do zrozumienia, prawdopodobieństwo konwersji maleje. W dzisiejszych czasach ludzie są coraz bardziej zajęci, a do tego nie mają cierpliwości. Strona powinna działać szybko i bezproblemowo na każdym urządzeniu.

Wygląd strony oraz testy A/B

W procesie pozycjonowania, czy optymalizacji strony internetowej, bardzo ważną rolę odgrywa kwestia wizualna. Projekt graficzny jest integralną częścią witryny, i ma bardzo duży wpływ na pozycję strony w wyszukiwarkach. Elementy graficzne umieszczone na stronie, decydują o tym, w jaki sposób użytkownicy korzystają z witryny, oraz wchodzą w interakcję z zamieszczoną na niej treścią.

Test A/B polega na utworzeniu dwóch wariantów tej samej strony, a przeważnie tylko jednego elementu na stronie, i obserwowanie reakcji użytkowników. Na przykład zmieniamy na jakiś czas, kolor przycisku wezwania do działania, i obserwujemy zmiany w danych statystycznych strony. W ten sposób dowiemy się np. jaki kolor, czy rodzaj czcionki wpływa pozytywnie lub negatywnie na poziom konwersji. Test A/B wykonuje się na wielu elementach strony, przy w jednym teście, zmienia się tylko jeden element.

Testuje się również różne warianty landing page, czyli strony, na którą trafiają użytkownicy po kliknięciu przycisku wezwania do działania. W tym wypadku również można mierzyć zmiany poszczególnych elementów strony, lub też warianty dwóch zupełnie różnych stron.

Zobacz artykuł w angielskiej wersji językowej: What is website positioning.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz