Korzyści Mierzenia Ruchu na Stronie – Narzędzia Analityczne

Marketing Internetowy, Mierzenie Ruchu na Stronie Internetowej / Blogu
Digital Promotion

Dzięki narzędziom analitycznym takim jak Google Analytics, mamy możliwość śledzenia zachowań użytkowników w Internecie. W tym artykule poznasz korzyści mierzenia ruchu na stronie internetowej, oraz zalety i wady najczęściej używanego narzędzia analitycznego Google.

korzyści mierzenia ruchu na stronie
Korzyści mierzenia ruchu na stronie

Dlaczego mierzymy ruch na stronie

Główną zaletą prowadzenia działań analitycznych na stronie, jest wsparcie przy podejmowaniu decyzji. Gromadzenie i analiza danych, jest bardzo przydatna w przypadku prowadzenia działań marketingowych.

Śledząc ruch na danej witrynie, oraz wyniki sprzedaży, możemy dokładnie obliczyć stopę zwrotu, kosztów poniesionych na kampanię reklamową.

Główne korzyści mierzenia ruchu na stronie

Gromadzenie i analiza danych na temat wizyt na stronie, jest bardzo pomocna przy stosowaniu różnych kanałów komunikacji marketingowej. Dobrym przykładem wykorzystania danych analitycznych, będzie kampania przychodząca, która ma na celu zdobycie uwagi potencjalnego klienta. Zaangażowanie użytkownika zdobywa się przy pomocy atrakcyjnych treści, dostarczanych na przykład w formie wpisów na blogu.

Dzięki zastosowaniu narzędzi analitycznych możemy zbadać poziom zainteresowania dostarczanymi treściami. Dokładne informacje na temat osób odwiedzających blog, pozwalają na określenie tzw. grupy docelowej, czyli osób potencjalnie zainteresowanych naszym produktem czy usługą. Dane pozyskane z narzędzi analitycznych mogą dostarczyć informację na temat np. wieku, lokalizacji, czy źródła wizyty użytkownika.

Informacje uzyskane przy okazji prowadzenia kampanii przychodzącej, mogą również posłużyć do bardziej precyzyjnych działań w płatnych kampaniach reklamowych. Jednak korzyści mierzenia ruchu na stronie jest o wiele więcej. Do najbardziej wartościowych należą:

 • Możliwość dokładnego poznania grupy docelowej
 • Zrozumienie zachowań użytkowników
 • Ocena rzeczywistej aktywności klientów
 • Tworzenie prognoz na podstawie trendów i wzorców zachowań użytkowników
 • Kontrola wydatków na kampanie reklamowe
 • Poprawa współczynnika konwersji i wyższy zwrot z inwestycji

Darmowe narzędzie Google Analytics

Narzędzie analityczne dostarczane przez Google, jest najczęściej stosowane, i doskonale sprawdza się w przypadku większości stron internetowych. Doskonale nadaje się zarówno do mierzenia ruchu organicznego, jak i płatnego. Google Analytics posiada wiele zalet, chociaż nie jest też całkowicie wolne od wad. Poniżej kilka przykładów mocnych i słabych stron GA.

Zalety systemu Google Analytics:

 • łatwy do wdrożenia i prosty w obsłudze
 • darmowy w standardowej wersji
 • posiada przejrzysty interfejs
 • możliwość generowania dodatkowych raportów
 • dostęp do wielu opcji, podstawowych i zaawansowanych
 • zapewnia integrację z innymi aplikacjami Google dla webmasterów
 • dostarcza dużo cennych danych na temat zachowania użytkowników witryny

Słabe strony Google Analytics

 • darmowa wersja jest ograniczona do 10 milionów odsłon miesięcznie
 • gromadzone dane nie są w 100% precyzyjne
 • dane w raportach pojawiają się z pewnym opóźnieniem
 • ograniczone możliwości dostosowywania ustawień

Jednak pomimo kilku słabych punktów, darmowa wersja Google Analytics, w większości przypadków jest bardzo skutecznym narzędziem do analityki internetowej. Dla bardziej wymagających użytkowników firma Google przygotowała płatne narzędzie Google Analytics 360. Komercyjna wersja aplikacji, oferuje więcej funkcji oraz dostarcza bardziej precyzyjne raporty.

Podsumowanie korzyści mierzenia ruchu na stronie

Pierwsze narzędzia do monitorowania ruchu w sieci, pojawiły się wraz z powstaniem Internetu. Korzyści mierzenia ruchu na stronie internetowej, są trudne do przecenienia. Na podstawie danych zebranych przez narzędzia analityczne, podejmuje się wiele poważnych decyzji.

Należy jednak mieć na uwadze, że niewłaściwie zinterpretowane dane, mogą prowadzić do podejmowania błędnych decyzji. Czasami bardziej od danych, czy informacji, liczy się ich właściwa interpretacja.

Analiza danych nie jest także jednorazowym projektem, lecz ciągłym procesem. W dzisiejszym świecie aktualne trendy czy sympatie użytkowników mogą się bardzo szybko zmieniać. Trzeba zatem cały czas trzymać rękę na pulsie. Pomoże nam w tym nieustanna analiza danych.

Zobacz artykuł po angielsku: Benefits of website traffic analysis.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz