Jak rozpocząć karierę w marketingu internetowym

Marketing Internetowy
Digital Promotion

Branża marketingu internetowego rozwija się bardzo dynamicznie. Dlatego specjaliści do spraw marketingu cyfrowego są bardzo poszukiwani na rynku pracy. Z tego artykułu dowiesz się jak rozpocząć karierę w marketingu internetowym.

Jak rozpocząć karierę w marketingu internetowym
Jak rozpocząć karierę w marketingu internetowym

Wprowadzenie

Szacuje się, że działania marketingowe polegające na tworzeniu treści, oraz budowaniu wielokanałowych strategii marketingowych, to dwa kluczowe obszary rozwoju nowoczesnych form promocji. Dlatego zapotrzebowanie na specjalistów do spraw marketingu sieciowego w tych dziedzinach, będzie sukcesywnie rosło w ciągu najbliższych kilku lat.

Jeśli jesteś zainteresowany / zainteresowana karierą w branży marketingowej, pewnie posiadasz już podstawowe umiejętności w tej dziedzinie. W tym artykule pomijam więc wprowadzenie i ogólną definicję marketingu internetowego, oraz przechodzę od razu do konkretów; jak rozpocząć karierę w marketingu internetowym.

Zaprezentuj swoje umiejętności marketingowe w sieci

Aby zostać zauważonym wśród tysięcy innych pretendentów do tytułu specjalisty, musisz się odpowiednio zareklamować. Prowadzenie własnej strony internetowej, czy bloga o tematyce marketingowej wydaje się tutaj być oczywiste, i raczej niezbędne.

Blog tematyczny może być doskonałą wizytówką, dlatego zadbaj o najwyższą jakość publikowanych materiałów. Znajomość najnowszych trendów i nieustanny rozwój, zagwarantuje Ci zbudowanie solidnej marki osobistej.

Media społecznościowe również są dobrym miejscem do zaprezentowania się szerokiej grupie odbiorców i potencjalnych klientów. Zwróć uwagę jednak na rodzaj i grupę docelową konkretnego kanału społecznościowego.

LinkedIn jest naturalnym środowiskiem dla przedsiębiorców, więc będzie doskonałym miejscem do zaprezentowania swoich umiejętności. Podobnie Facebook, z którego korzysta bardzo szerokie grono zróżnicowanych odbiorców. Nie polecam natomiast portali przeznaczonych głównie dla nastolatków.

Jak rozpocząć karierę w marketingu internetowym, rozmawiaj z ludźmi

Skoro zamierzasz działać w marketingu cyfrowym, na pewno posiadasz sporą wiedzę w tej dziedzinie. Jest to prawdopodobnie także Twoja pasja, coś, co lubisz robić i znasz się na tym. Problem jednak w tym, że większość ludzi z Twojego otoczenia o tym nie wie, i nie rozumieją tego, co robisz.

Mówi się, że biznes tworzą ludzie, dlatego należy nawiązywać jak najwięcej kontaktów z innymi ludźmi. Pamiętaj jednak, żeby nie traktować każdej napotkanej osoby jako potencjalnego klienta. Na wszystko jest odpowiedni czas. Nachalne reklamowanie siebie i swoich usług może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego.

Warto również nawiązywać kontakty z przedsiębiorcami działającymi już w branży marketingowej. Od kolegów po fachu można się zawsze wiele nauczyć. Taka znajomość może być również w przyszłości okazją do wspólnego przedsięwzięcia.

Zdobądź dodatkowe umiejętności

Obecnie wiele osób zajmuje się jakąś formą nowoczesnego marketingu. Wiele z tych osób to niezależni freelancerzy. Bardzo często profesjonalni graficy komputerowi czy copywriterzy, korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia, działają na własny rachunek.

Dlatego kiedy już zdobędziesz ogólną wiedzę z zakresu marketingu internetowego, pomyśl o specjalizacji w konkretnej dziedzinie. Może to być gałąź marketingu cyfrowego, którą znasz najlepiej, lub która Cię wyjątkowo pasjonuje.

Ekspertem nie jest osoba, która zna się na wszystkim, ale ktoś, kto wyróżnia się na tle innych. Nie można być ekspertem w każdej dziedzinie marketingu internetowego, ponieważ jest to zbyt szerokie zagadnienie. Jak rozpocząć karierę w marketingu internetowym ? Specjalizuj się.

Pozycja specjalisty w konkretnej, wąskiej dziedzinie takiej jak np. SEO, czy projektowanie stron internetowych, pozwoli Ci również na osiągnięcie wysokich zarobków.

Podsumowanie, jak rozpocząć karierę w marketingu internetowym

Wiele osób uważa, że odpowiednio długi staż w danej branży gwarantuje sukces. Nie do końca się z tym zgodzę. Mówi się co prawda, że na wszystko potrzeba czasu, albo że nie od razu Kraków zbudowano.

Marketing internetowy jest jednak dziedziną, która ciągle ewoluuje. Aby sprostać konkurencji, nie wystarczy już popularna, ciesząca się zaufaniem klientów marka. Jeżeli nie będziemy dostarczać klientom wymaganych przez nich rezultatów, możemy ich bardzo szybko stracić. Zatem jak rozpocząć karierę w marketingu internetowym od podstaw ?

Jeśli zbudujesz wyjątkową markę, która będzie prezentować Twój unikalny styl i zestaw umiejętności, jesteś na dobrej drodze. Skup się na nawiązywaniu i podtrzymywaniu kontaktów biznesowych. Warto również obserwować działania konkurencji w sieci.

5/5 - (3 votes)

1 komentarz do “Jak rozpocząć karierę w marketingu internetowym”

  1. Myślę, że dobrze byłoby zdobyć dokładną wiedzę, żeby zajmować się marketingiem. W tej branży to bardzo istotne. Wiele fajnych ofert przemknęło mi obok nosa, bo nie miałem odpowiedniego wykształcenia. To zmotywowało mnie do podniesienia kwalifikacji. Zdecydowałem się na studia podyplomowe. Zainteresowała mnie oferta WSKZ i tam wybrałem kierunek Psychologia sprzedaży i marketingu. Na ten moment jestem bardzo zadowolony, w końcu zdobywam upragnione umiejętności.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz