Na czym polega optymalizacja strony

Marketing Internetowy
Digital Promotion

Optymalizacja strony internetowej polega na jej ciągłym udoskonalaniu w celu zwiększenia liczby odwiedzin oraz czasu trwania wizyt na stronie. Do optymalizowania stron internetowych stosuje się różne techniki, które stosujemy zarówno na naszej witrynie, jak i poza nią. Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega optymalizacja strony, oraz jakie są główne powody stosowania SEO.

Na czym polega optymalizacja strony

Czym jest optymalizacja strony internetowej

Pojęcie optymalizacji strony internetowej, nazywane również SEO, oznacza wszystkie czynności, podejmowane w celu zwiększenia liczby i czasu trwania wizyt na witrynie internetowej. Przy czym ważne jest w tym przypadku także źródło tych wizyt. Optymalizacja strony internetowej odnosi się tylko do tzw. darmowych wizyt z wyszukiwarek internetowych, takich jak np. Google.

Optymalizacja strony ma na zajęcie jak najlepszego miejsca w wynikach wyświetlanych przez wyszukiwarki. Zazwyczaj optymalizuje się strony pod kątem konkretnego słowa kluczowego, czyli frazy wpisywanej przez użytkownika wyszukiwarki w celu uzyskania potrzebnych informacji.

Powody stosowania optymalizacji strony internetowej

Istnieje wiele powodów, dla których stosuje się optymalizację stron internetowych. W tym artykule omówię cztery podstawowe cele, które możemy osiągnąć dzięki poprawnemu wdrożeniu SEO.

#1 Wydłużenie czasu przebywania na stronie

Jak wiadomo, najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Mówi się, że nigdy nie dostaniesz drugiej szansy, aby zrobić pierwsze wrażenie. Wiec kiedy nowy użytkownik trafia na naszą stronę internetową, kluczową rolę odgrywa pierwszych kilka sekund.

Odwiedzający stronę internetową może oczywiści zostać na niej dłużej, lub błyskawicznie ją opuścić. Naszą rolą jest to, aby użytkownik nie był zawiedziony tym, co zobaczy. Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na decyzję użytkownika jest zaspokojenie jego oczekiwań. Krótko mówiąc, chodzi o to, aby odbiorca otrzymał dokładnie to, czego się spodziewał kiedy decydował się na „wizytę”.

Dodatkowo kiedy witryna jest łatwa w nawigacji, poruszanie się po stronie nie sprawia użytkownikowi problemów, istnieje większa szansa, że spędzi u na stronie więcej czasu.

#2 Spowodowanie ponownej wizyty na stronie

Gdy witryna jest łatwa w użyciu, użytkownicy częściej na nią wracają. Powracający klienci stanowią bardzo dużą wartość jeżeli chodzi o strony sprzedażowe. Statystyki pokazują, że dwadzieścia pięć procent użytkowników rezygnuje z zakupów online, ponieważ witryna jest zbyt trudna w użyciu. W dzisiejszych czasach ludzie po prostu nie mają cierpliwości, i bardzo szybko się zniechęcają.

#3 Zwiększenie sprzedaży – na czym polega optymalizacja strony

Optymalizacja strony internetowej zwiększa sprzedaż, poprawia współczynnik konwersji. Jeżeli witryna jest odpowiednio zaprojektowana, szybka i łatwa w użyciu, otrzyma wyższe oceny rankingowe w wyszukiwarce, przez co będzie częściej proponowana użytkownikom.

Interesujące treści umieszczone na stronie, nie tylko zwiększą tzw. ruch organiczny, czyli wyniki proponowane przez wyszukiwarki. Zadowoleni użytkownicy czy konsumenci, chętnie dzielą się z rodziną czy znajomymi, swoimi doświadczeniami z udanych zakupów online.

Na czym polega optymalizacja strony – zadowolenie użytkownika


Generalnie optymalizacja strony internetowej ma na celu skłonienie wyszukiwarek do „zainteresowania” się naszą witryną. Faktycznie jednak wszystkie ostatecznym celem jest szeroko pojęta satysfakcja użytkownika.

Najbardziej popularna wyszukiwarka Google, stosuje coraz bardziej zaawansowane algorytmy. Aby osiągnąć wysoką ocenę w rankingu, nie wystarczy już kilka wpisów przesyconych słowami kluczowymi oraz wątpliwej jakości backlinki.

Internauci również stają się coraz bardziej wymagający. Nie chcą już tracić czasu na wolno działające strony czy aplikacje mobilne. Może jeszcze nie każdy wie, na czym polega optymalizacja strony internetowej, jednak większość użytkowników potrafi odróżnić wartościowe informacje od spamu.

Zobacz artykuł w języku angielskim: SEO and its benefits.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz