Co to jest Content Marketing – Jak tworzyć treści

Tworzenie treści - Content Marketing
Digital Promotion

Marketing treści, nazywany również content marketingiem, to potężne narzędzie, które pozwala informować potencjalnych klientów o tym co robisz, oraz zachęcić ich do dokonania zakupu, lub innej pożądanej przez Ciebie czynności. Z tego artykułu dowiesz się co to jest content marketing, oraz jakie są jego rodzaje.

co to jest content markeging

Zastosowanie content marketingu

Content marketing może być stosowany na każdy etapie tzw. podróży konsumenta, czyli drogi, jaką przemierza w procesie zakupowym. Jednak stosuje się go przeważnie w początkowej fazie pozyskiwania konsumenta.

Dla przypomnienia elementami lejka sprzedażowego są; zdobywanie uwagi, zainteresowanie, pożądanie, działanie i lojalność. Na poszczególnych poziomach, stosuje się różne narzędzia marketingowe. Marketing treści jest powszechnie stosowany, ponieważ pozwala osiągnąć najlepszy zwrot z inwestycji. Zapewnia także wiele innych korzyści.

Korzyści stosowania content marketingu

Po pierwsze, możliwość powiększania grona odbiorców. Strategia content marketingowa zakłada docieranie do grupy docelowej, oraz budowanie społeczności wokół tego, co próbujesz sprzedać, oraz gromadzenie grupy zwolenników marki.

Po drugie, odpowiednio prowadzony marketing treści, poprawia wiarygodność marki oraz jej produktów. Pozwala również angażować ludzi, którzy będą utożsamiać się z Twoją ideą.

Po trzecie, content marketing poprawia pozycję Twojej strony internetowej w wyszukiwarkach internetowych, takich jak Google czy Bing. Warto tutaj pamiętać o odpowiedniej optymalizacji stron internetowych SEO (search enging optimization).

Dodatkowo stosowanie marketingu treści, pozwala na zdobywanie tzw. leadów, czyli zainteresowanych odbiorców, którzy w przyszłości mogą generować sprzedaż.

Dostarczanie treści wysokiej jakości, wpływa pozytywnie na wizerunek firmy, poprawia pozycję na rynku i umacnia więzi z klientami.

Co to jest content marketing i jakimi cechami się charakteryzuje

Tworząc treści na potrzeby content marketingu, należy pamiętać, że celem tych treści jest przekonanie odbiorców do określonego, pożądanego przez nas działania. Aby Twoje treści były naprawdę skuteczne, muszą być odpowiednie, tzn. powinny posiadać określone cechy. Jeżeli dostarczany content nie wywołuje oczekiwanej reakcji, lub nie przyciąga uwagi i nie angażuje odbiorcy, warto zastanowić się nad zmianą strategii.

Przeanalizujemy więc niektóre cechy skutecznych treści, pozwalających na osiągnięcie założonych celów biznesowych.

Dostarczane treści, powinny być spersonalizowane. W przeciwieństwie do tradycyjnych kanałów marketingowych, treści przekazywane przez media cyfrowe, powinny być kierowane do konkretnej grupy odbiorców. Należy tutaj uwzględnić odpowiedni wiek, grupę społeczną, status materialny oraz określone spojrzenie na życie. Kierowanie treści służących osobistym celom odbiorcy, ma ogromny wpływ na tworzenie więzi, i budowanie zaufania u potencjalnych klientów.

Treści muszą mieć charakter edukacyjny lub rozrywkowy. Może to dotyczyć szerszej edukacji związanej z dziedziną, którą się zajmujesz, czy branżą, w której prowadzisz działalność. Edukacja może również odnosić się do konkretnych usług, oferowanych przez Twoją firmę. Pozytywne doświadczenia poprzednich klientów, wpływają bardzo korzystnie na postrzeganie marki.

Ważne jest również, aby tworzyć treści odpowiadające potrzebom lub zainteresowaniom kupującego. Należy zwracać uwagę na kontekst kulturowy grupy docelowej, oraz na poszukiwanie problemów, które Twoje treści pomogą rozwiązać.

Bardzo ważne jest, aby treści były odpowiedniej jakości, oraz aby zawierały wezwanie do działania (call to action). Twoi klienci lub potencjalni odbiorcy muszą wiedzieć, czego od nich oczekujesz. Przekazanie ludziom wyraźnego wezwania do działania pozwala im zrozumieć, co tak naprawdę sprzedajesz. Konsumowany kontent będzie wtedy pierwszym krokiem na drodze do konwersji, czyli sprzedaży.

Treści tematyczne lub zawsze aktualne (evergreen)

Wszystkie treści możemy podzielić na dwie grupy, tematyczne oraz zawsze aktualne (evergreen). Jeżeli chodzi o tworzenie treści na potrzeby marketingowe, obydwie grupy, mają zarówno zalety jak i wady.

Treści tematyczne, są zazwyczaj wrażliwe czasowo i powiązane z tematem najlepiej pasującym do określonego momentu. Należy pamiętać, że tego typu treści są związane z określoną sytuacją, czy wydarzeniem, i mają ograniczony czas przydatności.

Treści zawsze aktualne można wykorzystać na różnych etapach tzw. podróży klienta. Powinny one stanowić główną część Twojego contentu. Zawartość evergreen musi być wartościowa i istotna przez dłuższy. Może być również wielokrotnie używana do różnych kampanii i formatów reklam. Tworząc treści evergreen, zwiększamy efektywność i uzyskujemy większy zwrot z nakładu pracy. Treści zawsze aktualne, mogą być wykorzystane przez dział obsługi klienta, jako FAQ (często zadawane pytania).

Jak tworzyć evergreen content

Najważniejszym elementem jest wybór odpowiedniego, ponadczasowego tematu. Zamiast skupiać się na aktualnie obowiązującej modzie czy trendzie, lepiej zastanowić się, jakie są potrzeby klienta. Czego oczekują lub poszukują klienci? Aby się tego dowiedzieć, warto przejrzeć korespondencje lub często zadawane pytania.

Kolejnym krokiem będzie udostępnianie swoich treści na różnych platformach społecznościowych. Regularne publikowanie treści w mediach społecznościowych zwiększa zasięg, oraz pomaga zdobywać nowych obserwujących.

Ponowne wykorzystaj treści w późniejszym terminie, pozwali to zmaksymalizować wartość wysiłków związanych z ich tworzeniem.

Sprawdź artykuł w języku angielskim: What is content marketing.

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz