Jak wykryć skopiowane treści na blogu

Marketing Internetowy, Optymalizacja Stron Internetowych, Tworzenie treści - Content Marketing
Digital Promotion

Każda strona internetowa powinna zawierać unikalne treści. Niestety trafiają się w sieci osoby, które żerują na cudzej pracy, i publikują jako swoje, treści pochodzące z innych witryn. Z tego wpisu dowiesz się czym są, oraz jak wykryć skopiowane treści.

Jak wykryć skopiowane treści
Jak wykryć skopiowane treści

Kilka słów wstępu

Zamieszczanie na stronie internetowej czy blogu skopiowanych treści, duplicate content, jest przede wszystkim niezgodne z prawem. Plagiat, czyli prezentowanie cudzej twórczości jako własnej jest niedopuszczalne, zarówno w Internecie, jak i poza nim.

Dodatkowo witryny zawierające duplicate content, mogą zostać ukarane przez wyszukiwarki, obniżeniem rankingu. W przypadku skrajnych nadużyć strona internetowa może zostać całkowicie usunięta z indeksów wyszukiwarek. Jak zatem wykryć skopiowane treści w Internecie?

Co oznacza duplicate content

Duplikowana treść to taka, która pojawia się w sieci więcej niż jeden raz. Warto tutaj zwrócić uwagę, że skopiowane treści mogą się również znajdować w tej samej witrynie. Jeżeli na kilku stronach internetowych, czy w kilku wpisach blogowych publikujesz te same treści, będzie to również traktowane jako duplicate content.

Problem polega na tym, że algorytmy wyszukiwarek nie są w stanie precyzyjnie określić, gdzie znajduje się oryginalny artykuł, a gdzie kopia. Teoretycznie wygląda to tak, że wpis, który pojawia się w sieci pierwszy, jest traktowany jako oryginał.

Z drugiej jednak strony, wyszukiwarki starają się dostarczyć swoim użytkownikom treści, najlepiej dopasowane do ich potrzeb. Może się więc zdarzyć, że skopiowana treść pojawi się wynikach wyszukiwania, SERP (search engine result pages) na wyższej pozycji niż oryginał,

Niezamierzone duplikowanie treści

Czasami zdarza się, że zupełnie nieświadomie umieszczamy na stronie internetowej skopiowane treści. Bywa tak w przypadku opisów produktów w sklepie internetowym. Należy pamiętać, że jako duplicate content, Google uważa dwa bloki tekstu, które są identyczne lub bardzo podobne.

Teoretycznie nie ma tutaj znaczenia rodzaj umieszczanych treści, jednak mieć na uwadze, że algorytmy Google cały czas są ulepszane, i coraz dokładniej analizują treść stron internetowych.

Na pewno niedopuszczalne jest używanie tych samych, długich bloków tekstów w różnych domenach, w celu zwiększenia ruchu. Taki sposób manipulowania rankingami nie spotka się z aprobatą wyszukiwarek. Kampania kontent marketingowa oparta na skopiowanej treści, przyniesie marne rezultaty.

Jeżeli posiadasz umiejętności pisania tekstów, wyszukiwanie skopiowanych treści, może być doskonałą okazją na dodatkowy zarobek w Internecie. Korzystając z darmowych narzędzi, o których piszę poniżej, możesz w łatwy sposób lokalizować duplicate content na różnych witrynach. Skontaktuj się z właścicielem takiej domeny, i zaproponuj mu naprawienie błędu.

Jak wykryć skopiowane treści na stronie Internetowej

W celu sprawdzenia unikalności danego tekstu możemy się posłużyć wspomnianą już wcześniej wyszukiwarką Google. Test polega na skopiowaniu około dziesięciu następujących po sobie słów z tekstu, i wklejenie go w okno wyszukiwarki Google. Należy jednak pamiętać, aby ująć cały skopiowany tekst w cudzysłów.

Jeśli przetestujesz ten sposób na swoim blogu, w wynikach wyszukiwania powinna wyświetlić się tylko Twoja domena. Jeżeli natomiast wyników będzie więcej, Google umieści na czele listy oryginalną treść. Niestety masz problem jeśli Twój blog nie znajdzie się tam na pierwszej pozycji.

Taki sposób sprawdzania tekstu może się jednak okazać bardzo czasochłonny. Aby sprawdzić dokładnie cały tekst, należałoby pobrać co najmniej kilka takich „próbek”. Na szczęście są też lepsze sposoby. Jak zatem wykryć skopiowane treści ? Skorzystaj z dostępnych narzędzi.

Darmowe narzędzie, jak wykryć skopiowane treści

Tworząc kolejny wpis na bloga, możesz nieumyślnie upodobnić go do wcześniej zamieszczonej treści. Warto więc dokładnie sprawdzić każdą nową stronę lub wpis, za pomocą narzędzia wykrywającego duplikaty.

Wiele tego typu narzędzi znajdziesz w Internecie zupełnie za darmo. Często również dostępna jest dokładna instrukcja jak wykryć skopiowane treści. Najbardziej popularnym serwisem do sprawdzania unikalności tekstu jest Copyscape.com.

Obsługa narzędzia jest banalnie prosta. Wystarczy w odpowiednim okienku wkleić adres URL strony, którą chcesz sprawdzić. Klikasz niebieski przycisk GO, a całą resztą zajmuje się darmowa aplikacja.

Sprawdzanie unikalności tekstów
Jak wykryć skopiowane treści za pomocą Copyscape.com

Serwis wykrywa duplicate content, niezależnie od języka, w którym pisana jest witryna.

Wynik pokazany na zdjęciu poniżej oznacza, że treść na naszej stronie internetowej jest unikalna.

Jak sprawdzić unikalność tekstów
Jak wykryć skopiowane treści, rezultat sprawdzania

Zalety korzystania z serwisu Copyscape

Używanie Copyscape w podstawowej wersji jest zupełnie darmowe. Serwis nie wymaga także żadnej rejestracji, Co prawda możliwa ilość dziennych darmowych sprawdzeń jest ograniczona, jednak nie powinno to stanowić problemu dla przeciętnego blogera, tworzącego tylko kilka wpisów tygodniowo.

Strona internetowa Copyscape doskonale potrafi, jak wykryć skopiowane treści. Naprawdę warto z niej często korzystać.

Zobacz artykuł w angielskiej wersji językowej: How to check for duplicate content.

5/5 - (4 votes)

Dodaj komentarz