Social Media w Biznesie

Marketing Internetowy
Digital Promotion

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek działania reklamowe bez korzystania z sieci społecznościowych. Z założenia portale społecznościowe służą do komunikowania się z innymi za pośrednictwem sieci. Korzystanie z możliwości social media w biznesie stale rośnie, i nie wydaje się, aby ta tendencja była zagrożona.

Nowoczesne narzędzia marketingowe

Sieci społecznościowe zapewniają rodzaj marketingu internetowego, którego nie należy lekceważyć. W dzisiejszych czasach jest to potężne narzędzie marketingowe. Nawet jeśli nie musisz koncentrować się na mediach społecznościowych, nadal warto używać fanpage’a i gromadzić obecnych zadowolonych klientów.

Ma to wiele zalet, takich jak np. możliwość redystrybucji treści generowanych w witrynie. Będziesz budować społeczność zadowolonych klientów, a dla wielu ludzi w sieci, będziesz firmą o dobrej reputacji. Wielu ludzi uważa, że jeśli nie ma Cię na Facebooku, nie istniejesz.

Zobacz wpis w języku angielskim: How to use social media for business.

Reklama w Internecie

Warto jednak zachować ostrożność w marketingu mediów społecznościowych i strategii tego kanału reklamowego. Planowanie strategii marketingowej w social mediach w biznesie, zaczyna się od dopasowania artykułów do odbiorców, ale dodatkowo warto skupić się na „miejscach”, w których najczęściej przebywają Twoi klienci.

Na przykład, jeśli Twoja firma dostarcza rozwiązania biznesowe, np. w leasingu samochodowym nie warto swoich usług promować na Instagrama i niejako na siłę dopasowywać zawartych tam informacji do odbiorców danej platformy.

W powyższym przypadku marketing Twojej firmy może okazać się nieskuteczny. W takiej sytuacji warto wybrać medium, na którym przebywają nasi potencjalni klienci, czyli Linkeidn. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że te treści skłonią ich do odwiedzenia Twojego sklepu.

Reklama na Facebooku

Możemy wyróżnić dwa rodzaje reklam na Facebooku – bezpłatne i płatne. Darmowe reklamy internetowe na Facebooku to prowadzenie własnego profilu biznesowego, tworzenie świetnych treści, które przyciągną fanów i angażowanie się w różne zajęcia czy pogadanki na stronie. Wszystko po to, aby przyciągnąć na swój profil jak największą liczbę fanów.

Emitując reklamę na Facebooku, masz do wyboru wiele różnych formatów, które mogą być dostosowane do specyfiki działalności lub profilu odbiorcy. Co więcej, przy pomocy „targetowania” możesz zaznaczyć swoją grupę docelową i skierować komunikaty marketingowe tylko do potencjalnych klientów.

Kolejną zaletą korzystania z Facebook Ads jest możliwość połączenia kont z Facebook Pixel i dodatkowo wykorzystać tzw. re marketing, czyli ponownie dotrzeć do klientów, którzy już raz zainteresowali się naszym profilem.

Jak reklamować się na Twitterze

W niektórych krajach Twitter nie jest tak popularny jak Instagram czy Facebook, jednak nadal jest łakomym kąskiem dla reklamodawców. Twitter jest źródłem wiadomości i bieżących informacji. Jest bardziej współczesnym rodzajem agregatu danych, którym wcześniej było RSS.

Podobnie jak w przypadku Facebooka, możesz stworzyć swój profil biznesowy, a Twoim głównym celem jest zebranie jak największej liczby fanów – na Twitterze, tzw. „Followersów”.
Główna różnica między Facebookiem a Twitterem polega na tym, że maksymalna liczba znaków, które może zawierać pojedynczy „tweet”, wynosi obecnie 280 znaków.

Social Media w biznesie – LinkedIn

LinkedIn to najpopularniejszy portal społecznościowy dla profesjonalistów. Służy do prezentowania profilu zawodowego potencjalnym współpracownikom czy usługodawcom i budowania sieci kontaktów. W przeciwieństwie do Instagrama, na LinkedIn nie znajdziesz nastolatków ze zdjęciami z wycieczek, za to możesz przeczytać wiele porad branżowych.

Warto promować się na LinkedIn, jeśli Twoje towary lub usługi są skierowane do wykształconych i zapracowanych zawodowo profesjonalistów. Użytkownicy podają w swoim profilu informacje o obecnych firmach, ukończonych uczelniach, zajęciach zawodowych czy posiadanych umiejętnościach. Z punktu widzenia reklamodawcy, wszystkie te informacje są bezcenne.

Kolejną zaletą reklam na LinkedIn jest siła nabywcza konsumentów. Z perspektywy firmy sprzedaż jest dla Ciebie najważniejsza. Facebook i Instagram mogą zapewnić Ci mnóstwo kliknięć, ale siła nabywcza tak pozyskanych klientów jest ograniczona i nie będą oni od razu gotowi do zakupu Twojego produktu.

Działania marketingowe na Instagramie

Praktycznie każda osoba, która korzysta teraz z internetu, dokładnie wie, czym są portale społecznościowe, raczej rozumie, czym jest Instagram. Witryna gromadzi ponad 500 milionów konsumentów, a prawie 100 milionów wpisów jest dodawanych codziennie. Są to ogromne ilości, które reklamodawcy widzą jako doskonałą okazję.

Instagram to raczej szczególna strona zdominowana przez obserwujących, zdjęcia i hashtagi.
Instagram, podobnie jak Facebook, dodatkowo pozwala dotrzeć do określonego rynku docelowego za pomocą reklam. Posty na Instagramie powinny być częścią bardziej złożonej strategii reklamowej i marketingowej, powinny uzupełniać działania marketingowe, a nie stanowić ich podstawę. Najważniejszą rzeczą w sieciach społecznościowych jest odpowiednie balansowanie pomiędzy różnymi mediami.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz