Cele i znaczenie content marketingu

Marketing Internetowy, Tworzenie treści - Content Marketing
Digital Promotion

Content marketing to tworzenie i udostępnianie treści w różnych formatach, takich jak filmy, blogi i posty w mediach społecznościowych, w celu wzbudzenia zainteresowania produktem lub usługą. Dla specjalistów ds. marketingu znaczenie content marketingu stale wzrasta. Z tego artykułu dowiesz się czym jest, oraz jakie jest znaczenie content marketingu.

Nowa strategia marketingowa

Pojawienie się programów blokujących reklamy, coraz bardziej ograniczyło naszą zdolność docierania do potencjalnych klientów. Specjaliści ds. marketingu znaleźli jednak rozwiązanie tego problemu. Narodziła się zupełnie nowa odmiana marketingu; tzw. inbound marketing, czyli marketing przychodzący. Polega on na tworzeniu treści, które niosą w sobie konkretną wartość dla odbiorcy.

Nowa strategia, wymagała zupełnie nowego podejścia oraz zmiany sposobu myślenia pracowników działu marketingu, oraz właścicieli agencji marketingowych. Główną zaletą marketingu przychodzącego jest to, że zupełnie nie przypomina on tradycyjnych form marketingu.

Czym jest marketing przychodzący – inbound marketing

Inbound marketing jest dosyć często mylony z content marketingiem. Te dwa pojęcia są co prawda ze sobą bardzo spokrewnione, jednak nie oznaczają tego samego. Marketing przychodzący – inbound marketing jest to strategia, w której marketerzy wykorzystując content marketing, starają się przyciągnąć uwagę klientów. Content marketing jest natomiast tylko jednym z narzędzi stosowanych w marketingu przychodzącym.

Głównym czynnikiem wpływającym na skuteczność marketingu przychodzącego, jest tzw. zamiar konsumenta. W wyniku otrzymanej za darmo interesującej treści potencjalni klienci zaczynają aktywnie poszukiwać informacji na temat marki i produktu związanego z tą treścią. Dzięki temu są oni bardziej otwarci i zaangażowani, niż gdyby inicjatywa kontaktu wychodziła ze strony danej marki.

Dla porównania tradycyjny marketing tzw. outbound marketing – marketing wychodzący, marketing wychodzący ma miejsce, gdy marka pierwsza wychodzi z inicjatywą. Poprzez kampanie marketingowe dociera ze swoim przekazem do jak największej liczby osób z grupy docelowej.

Reklamodawca uważa, że ​określona grupa odbiorców dobrze pasuje do reklamowanego produktu lub usługi. Konsumenci mogą jednak w tym momencie nie być zainteresowani produktem! Dlatego tradycyjna reklama jest generalnie mniej skuteczna niż marketing przychodzący.

Cele content marketingu

Podstawowym celem tzw. marketingu przychodzącego, jest pozyskanie uwagi oraz zwiększenie zaangażowania potencjalnych klientów czy konsumentów. Poprzez dokładne określenie grupy odbiorców, a następnie dostarczanie odpowiednio przygotowanej treści, możemy skutecznie podtrzymać uwagę konkretnego odbiorcy.

Ważną rolę w tym procesie odgrywa optymalizacja treści pod kątem wyszukiwarek. Dzięki SEO – z ang. Search Engine Optimization, dzięki czemu treści w sposób organiczny docierają do odpowiedniej grupy docelowej.

Znaczenie content marketingu

Odpowiednio prowadzony content marketing generuje cenny ruch w wyszukiwarce i zaangażowanie odbiorców. Przekłada się to na zwiększenie tzw. wartościowych działań wykonywanych przez potencjalnych klientów.

Celem prowadzenia działań marketingowych na wczesnym etapie nie jest finalizowanie transakcji. Droga potencjalnego klienta zaczyna się od uświadomienia sobie danej potrzeby. Na tym etapie musimy zdobyć uwagę klienta. Następnie prowadzimy go przez zainteresowanie produktem, wzbudzamy w nim pożądanie, a następnie finalizujemy transakcję. Ostatnim, często zaniedbywanym etapem sprzedaży jest utrzymanie klienta.

Na większości z wyżej wymienionych etapów, znaczenie content marketingu jest ogromne. Dlatego warto zadbać o dostarczanie wartościowych treści i systematyczne budowanie marki.


5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz