Umiejętności specjalisty od marketingu internetowego

Marketing Internetowy, Produktywność
Digital Promotion

Przestrzeń cyfrowa nie ma granic i pozwala dotrzeć do klientów na całym świecie. Aby jednak uzyskiwać korzyści w cyfrowym świecie, potrzebne są bardzo konkretne umiejętności specjalisty od marketingu internetowego. W dalszej części wpisu przeczytasz o kilku podstawowych kompetencjach, jakimi powinien dysponować marketingowiec cyfrowy.

Umiejętności specjalisty od marketingu internetowego

Kariera specjalisty do spraw marketingu

Firmy przeznaczają coraz więcej pieniędzy na działania marketingowe w sieci, powoli rezygnując z tradycyjnych form promocji. Dlatego zapotrzebowanie na specjalistów do spraw marketingu internetowego stale rośnie. Dodatkowo branża marketingu cyfrowego nieustannie się rozwija, tworząc coraz to nowsze kanały komunikacji marketingowej.

Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem firmy, młodym profesjonalistą szukającym swojej szansy w marketingu internetowym, istnieje wiele umiejętności specjalisty od marketingu internetowego, które musisz posiadać. Poniżej znajdziesz listę niektórych z nich.

Zdolności analityczne

Jedną z większych korzyści stosowania różnych narzędzi marketingu internetowego, jest możliwość dokładnego zmierzenia skutków podjętych działań. Uzyskiwanie danych w czasie rzeczywistym, pozwala na błyskawiczną ocenę skuteczności wdrożonych strategii, oraz na wprowadzenie ewentualnych poprawek.

Dokładne pomiary i optymalizacja są bardzo skutecznym narzędziem w rękach sprawnego pracownika działu marketingu internetowego. Jednak umiejętności specjalisty od marketingu internetowego nie ograniczają się tylko do mierzenia ruchu na stronie internetowej, czy określania opłacalności kampanii AdWords.

Dzięki głębokiej analizie zgromadzonych danych możemy precyzyjnie określić rynek docelowy, lub zidentyfikować aktualne trendy. Sztuka analizy danych i wyciągania odpowiednich wniosków jest dzisiaj w cenie bardziej, niż kiedykolwiek w przeszłości.

Dlatego jeśli dopiero planujesz swoją karierę jako specjalista do spraw marketingu cyfrowego, rozważ specjalizację z zakresu analizy danych. Bez względu, na jakim stanowisku będziesz ostatecznie pracować, Twoje zdolności analityczne będą bardzo cenną umiejętnością.

Obsługa płatnych kampanii reklamowych

Czasy, kiedy duży ruch organiczny w mediach społecznościowych i wyszukiwarkach internetowych był łatwy do osiągnięcia, minęły bezpowrotnie. Obecnie, aby odnieść sukces w przestrzeni cyfrowej, nie wystarczą same umiejętności. Potrzebna jest także inwestycja finansowa.

Nie oznacza to oczywiście, że tworzenie wartościowych treści już nie jest konieczne, wręcz przeciwnie. Specjalista do spraw marketingu internetowego powinien posiadać umiejętności zarówno z zakresu mediów płatnych, jak i własnych, czy pozyskanych.

Bardzo często najlepsze efekty osiąga się w kampaniach reklamowych, łączących w sobie elementy płatne, własne, oraz pozyskane organicznie. Chociaż niektórzy specjaliści zapowiadali rychły koniec darmowego pozyskiwania klientów w Internecie, na razie nic tego nie zapowiada. Mityczne obcinanie zasięgów przez media społecznościowe jest raczej próbą wymuszenia poprawy jakości publikowanych treści.

W sieci jest po prostu bardzo duża konkurencja, i z całkowicie darmowego ruchu mogą korzystać tylko najlepsi, lub najwięksi. Umiejętności specjalisty od marketingu internetowego powinny być kompleksowe, pozwalające współpracować z każdym klientem, nawet tym dopiero rozpoczynającym swoją działalność biznesową.

Tworzenie treści, to umiejętności specjalisty od marketingu internetowego

Jak mawiają Indianie: content is king. Funkcjonowanie większości serwisów internetowych opiera się na tworzeniu i udostępnianiu treści. Jednak samo tworzenie poprawnych gramatycznie i stylistycznie tekstów, już nie wystarcza. Ważne jest przesłanie, czy ładunek emocjonalny zawarty w tekście.

Żeby wyróżnić się wśród setek milionów stron internetowych, musisz być dobrym gawędziarzem, czyli opowiadać interesujące historie. Storytelling, czyli opowiadanie historii, jest najlepszym sposobem na przyciągnięcie uwagi czytelnika. Umiejętności specjalisty od marketingu internetowego, to opowiadanie ciekawych historii, we właściwym kanale komunikacyjnym, oraz w odpowiednim czasie.

Mówi się, że wielcy gawędziarze się nie rodzą, tylko są tworzeni. Pewnie coś w tym jest, jednak nie każdy ma do tego dar. Jeśli chcesz tworzyć historie, które zainteresują Twoich odbiorców, ucz się od mistrzów. Zwróć uwagę, jak najlepsze marki opowiadają swoje historie.

Platformy społecznościowe

Znajomość funkcjonowania mediów społecznościowych jest jedną z podstawowych umiejętności specjalisty od marketingu internetowego. Jeśli do tej pory nie korzystałeś osobiście z Facebooka, Twistera czy LinkedIn, to pewnie nie zdajesz sobie sprawy z potencjału, jaki w nich drzemie.

Platformy społecznościowe mają kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o budowanie więzi z klientami. Media społecznościowe są bardzo istotnym elementem tworzenia całej strategii marketingowej, polegającej na prowadzeniu klienta przez wszystkie etapy lejka marketingowego.

Najlepszym sposobem na poznanie specyfiki poszczególnych platform społecznościowych, jest przystąpienie do nich, i aktywne uczestnictwo. Główne portale społecznościowe oferują specjalne konta, przeznaczone typowo do celów biznesowych. Na przykład posiadając profil osobisty na platformie Facebook, możemy dodatkowo tworzyć strony firmowe, czyli Fanpage.

Podsumowanie umiejętności specjalisty od marketingu internetowego

Zaprezentowana powyżej krótka lista kompetencji, nie jest pełna. Nie zawiera tak oczywistych umiejętności jak optymalizacja stron internetowych pod kątem SEO, czy tworzenie stron internetowych. Artykuł miał na celu raczej nakreślenie ogólnych ram pracy w dziale marketingu internetowego.

Jest to również próba określenia nadchodzących trendów, i zmiany w podejściu do marketingu cyfrowego. Jeśli miałbym wybrać tylko jedną z wyżej wymienionych umiejętności, byłyby to zdolności analityczne, które moim zdaniem powinien posiadać każdy specjalista do spraw marketingu.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz