Jak poprawić kwalifikacje zawodowe

Produktywność
Digital Promotion

Wiele osób zastanawia się, dlaczego tylko nieliczni osiągają prawdziwy sukces zawodowy. Odpowiedź jest bardzo prosta, ciężko na to pracują. Aby uzyskać ponadprzeciętne wyniki, trzeba poświęcić sporo czasu na szlifowanie swoich umiejętności. Z tego wpisu dowiesz się jak poprawić kwalifikacje zawodowe, i osiągnąć lepsze wyniki w pracy.

Jak Poprawić Kwalifikacje Zawodowe

Znaczenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych

Dlaczego Robert Lewandowski został jednym z najlepszych piłkarzy na świecie ? Na pewno posiada duży talent, i predyspozycje do uprawiania sportu. Jednak prawdziwym sekretem jego sukcesu był ciężki trening. Przez ostatni kilka lat, trenował kilka godzin dziennie, powtarzając te same czynności; prowadzenie piłki, podania, przyjęcie piłki, strzały na bramkę itd. Tysiące, albo i setki tysięcy powtórzeń. Jesteś na to gotowy?

Oczywiście nie namawiam Cię do treningów piłkarskich, chociaż uprawianie sportu pomaga również w odniesieniu sukcesu w każdej innej dziedzinie. Chodziło mi raczej o pokazanie schematu. Nie ulega wątpliwości, że aby osiągnąć postawione sobie cele, trzeba poświęcić sporo czasu na rozwój i pracę.

Jak poprawić kwalifikacje zawodowe i zarabiać więcej

Na rynku pracy rządzi prawo popytu i podaży. Zarabiasz tyle, ile ktoś jest skłonny zapłacić za Twoją pracę. Osoba wykonująca prostą pracę fizyczną zarabia dużo mniej, niż wykwalifikowany specjalista. Można się z tym nie zgadzać, ale takie są fakty. Jeśli chcesz, aby Twoja praca była wyceniana wyżej, popraw swoje kwalifikacje zawodowe.

Malcolm Gladwell, w swojej książce „Poza schematem. Sekrety ludzi sukcesu” twierdzi, że drogą do osiągnięcia mistrzostwa w konkretnej dziedzinie, jest poświęcenie jej dziesięciu tysięcy godzin. Zdaniem autora, perfekcyjne opanowanie określonej czynności zajmuje mniej więcej tyle czasu.

Czy Robert Lewandowski spędził na grze w piłkę 10 tysięcy godzin ? Pewnie dużo więcej, jeśli uwzględnić również grę dla zabawy z kolegami z podwórka. Oczywiście nie każdy musi być fanem sportu, jednak ten przykład pokazuje, że jeśli Twoja praca sprawia Ci przyjemność, osiągnięcie wysokiego poziomu będzie dużo łatwiejsze.

Wyrabianie właściwych nawyków

Nawyki, to czynności, które wykonujesz automatycznie, bez zastanawiania się nad nimi. Dla większości z nas nawykiem jest prowadzenie samochodu. Nie zastanawiamy się, w którym momencie wcisnąć sprzęgło, czy zmienić bieg. Robimy to zupełnie nieświadomie. Dzięki temu prowadzenie auta jest dla nas bardzo łatwe, a niektórym ludziom nawet sprawia przyjemność.

Poprawianie kwalifikacji zawodowych również może stać się nawykiem. Badania pokazują, że ludzie sukcesu, zajmujący wysokie stanowiska w biznesie, nieustannie się rozwijają. Pomimo wielu obowiązków w pracy, znajdują czas na naukę. Stało się to dla nich rytuałem, bez którego nie wyobrażają sobie życia.

Nie chodzi tutaj jednak o poświęcanie kilku godzin dziennie na czytaniu książek, czy uczestnictwo w różnego rodzaju kursach, i szkoleniach. Ważniejsza w tym przypadku jest systematyczność działań. Regularna praktyka potrafi zdziałać cuda. Mówi się, że kropla drąży skałę, wyrób w sobie odpowiedni nawyk, a czas będzie działał na Twoją korzyść.

Jak poprawić kwalifikacje zawodowe, od czego zacząć

Na początek, zanim zaczniesz zdobywać cenną wiedzę i dodatkowe umiejętności, zadaj sobie jedno, bardzo ważne pytanie. Czy to, co obecnie robię, sprawia mi przyjemność ? Czy praca, którą wykonuje, daje mi satysfakcję ? Jeśli odpowiedź nie będzie zdecydowanie twierdząca, warto zastanowić się nad zmianą zawodu, który wykonujesz. Nie chcesz chyba na końcu drogi zorientować się, że podążałeś w złym kierunku.

Kolejnym krokiem będzie zaopatrzenie się w odpowiednią książkę, lub program szkoleniowy dotyczący Twojej wybranej dziedziny. Warto jednak najpierw porozmawiać ze swoim pracodawcą, lub przełożonym. Duże firmy bardzo często posiadają własne programy szkoleniowe, z których mogą korzystać pracownicy. Zaoszczędzisz dzięki temu sporo pieniędzy, oraz zdobędziesz przychylność, lub nawet wsparcie szefa.

Jeśli jednak pracujesz w małej firmie, lub Twoi przełożeni nie są zbyt pozytywnie nastawieni do Twojego rozwoju, musisz liczyć na siebie, a czasami nawet „działać w ukryciu”. Dowiedz się, jak poprawić kwalifikacje zawodowe w czasie wolnym od pracy. Twoja nauka nie może zbytnio kolidować z obecną pracą, ponieważ w skrajnych przypadkach, możesz zostać po prostu zwolniony.

Twoim głównym celem jest codzienna praktyka. Dlatego na początek ucz się 10 minut każdego dnia. Niech to stanie się nawykiem. Jeśli chcesz, raz w tygodniu zrób sobie dzień wolny, ale tylko jeden. Najtrudniejsze jest rozpoczęcie. Czasami może minąć nawet 30 dni, zanim na dobre wejdzie Ci to w krew.

Warto również skorzystać z profesjonalnych kursów szkoleniowych online. W dzisiejszych czasach nie powinno już być z tym żadnego problemu. Pamiętaj, że kluczem jest budowanie nawyku, niezależnie od sposobu i formy przyswajania nowej wiedzy.

Jeśli masz dodatkowe pytania, jak poprawić kwalifikacje zawodowe, napisz w komentarzu poniżej. Możesz się również z nami skontaktować przez formularz umieszczony na stronie.

Przeczytaj ten artykuł po angielsku na: How to ipmrove professional skills.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz