Treść jest ostatnio uważana za walutę internetu. W sieci istnieje wiele rodzajów treści, które możemy wykorzystywać do promowania swoich produktów i usług. Wszystko po to, aby dotrzeć do nowych rynków docelowych, dostarczyć wartość klientom i przyciągnąć nowych potencjalnych klientów.
Jednak przy takiej dużej różnorodności rodzajów treści, czasami trudno jest wybrać przekaz odpowiedni dla danej kampanii reklamowej. Dlatego w tym artykule omówimy kilka najlepszych rodzajów treści, oraz podpowiemy, jak można je wykorzystać do osiągnięcia lepszych wyników w marketingu internetowym.
SPIS TREŚCI
Pisanie bloga
Blogowanie istnieje właściwie od samego początku Internetu, jednak praktyka ta stała się bardziej wyrafinowana w ciągu ostatnich kilku lat. Szczególnie jeśli chodzi o wykorzystanie blogów firmowych do angażowania swoich klientów.
Dzisiejsze blogi stanowią wysokiej jakości i dobrze napisane artykuły na tematy, które interesują czytelników. Dlatego mogą być świetnym narzędziem do budowania szerokiego grona odbiorców. Pomagają wzbudzać zaufani w relacji, a co za tym idzie przyczyniają się do zwiększenia sprzedaży.. Inne korzyści wynikające z prowadzenia bloga to budowanie świadomości marki, oraz utrzymywanie stałego kontaktu z odbiorcami. Publikowanie postów, ich łatwe udostępnianie oraz ich indeksowanie przez wyszukiwarki, stanowi niezawodne narzędzie do promocji firmy.
Najlepsze sposoby blogowania
Jeśli nie masz bloga z własną domeną, możesz skorzystać z narzędzi do zarządzania treścią takich jak WordPress, Tumblr, Medium lub Blogger. Prowadzenie bloga wymaga jednak regularnego zaangażowania. Musisz być gotowy na publikowanie postów co kilka dni, lub nawet kilka razy dziennie. W każdym poście warto zawierać wezwanie do działania oraz linkować artykuły do siebie nawzajem. Taka praktyk pomoże czytelnikom lepiej nawigować po Twoim blogu.
Powinieneś również optymalizować swoje posty pod odpowiednie słowa kluczowe. Jednak nie należy z tym przesadzać. Słowa kluczowe muszą być naturalnie wplecione w treści. Przesycenie wpisu konkretnymi frazami może powodować ignorowanie strony przez wyszukiwarki. Wreszcie, upewnij się, że skupiasz się na tematach, które będą interesować Twoją grupę docelową i wykorzystaj swoją wiedzę na temat tych tematów do budowania lojalności i zaufania.
Tworzenie E-booków
E-booki to rodzaj treści dłuższego formatu, których temat powinien być związany z naszą działalnością. Jak sugeruje nazwa, są to książki elektroniczne, często dostępne w formacie PDF.. Ten typ treści może być świetnym narzędziem do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem na dany temat. E-booki mogą przynosić wiele korzyści, takich jak generowanie leadów, czyli rozwijanie listy mailingowej. Ważne jest też tutaj wzbogacenie całej oferty treściowej.
Głównym celem e-booka powinno być dostarczanie odbiorcy konkretnych rozwiązań. W przeciwnym razie nie będzie on stanowił żadnej wartości dla czytelnika. . Dlatego też w treści elektronicznej książki nie poświęcaj zbyt wiele czasu na reklamowanie swoich produktów i usług. Skup się bardziej na ogólnych rozwiązaniach. Dobrą zasadą dla e-booków jest umieszczanie elementów promocyjnych na poziomie między 5 a 10 procent zawartości. Pisanie e-booka wymaga sporo czasu na badania i przygotowania. Warto więc jeszcze przed przystąpieniem do pisania opracować gotowy plan.
Najlepiej, aby treści zawarte w e-booku miały charakter typu evergreen, czyli były zawsze aktualne. Czasami jednak pisze się e-booka, aby wspomóc konkretną kampanię reklamową. Wtedy takie treści dosyć szybko tracą na aktualności.
E-booki mogą być naprawdę długie, dlatego warto podzielić treść na rozdziały, podrozdziały, punkty i podpunkty. Warto umieszczać w treści grafiki, infografiki, oraz inne ciekawe elementy formatowania. Powinieneś również poświęcić trochę czasu na wymyślenie interesującego tytułu, ponieważ to właśnie on przyciągnie czytelnika.
Infografiki
Infografiki są jednym z najpopularniejszych rodzajów treści, jakie funkcjonują w Internecie. Wynika to z faktu, że prezentują dużą ilość informacji (takich jak statystyki, badania i inne dane) w sposób wizualny, który jest atrakcyjny i łatwy do przyswojenia. Dodatkowym atutem infografiki jest łatwość w jej udostępnianiu. Dlatego tak często możemy spotkać ten typ treści w mediach społecznościowych.
Badania pokazują, że infografiki są udostępniane trzy razy częściej niż inne rodzaje treści w mediach społecznościowych, więc mogą również pomóc w powiększaniu grona czytelników. Dodatkowym bonusem udostępniania infografiki jest budowanie linków zwrotnych do Twojej strony.
Tworzenie ciekawych infografik to bardzo cenna umiejętność. , Przy ich projektowaniu warto zwrócić uwagę na wiele elementów. Warto zachować dużo wolnej przestrzeni, aby utrzymać czystość i porządek projektu. Wiele infografik dzieli także treść na sekcje i moduły, co pozwala utrzymać zainteresowanie odbiorcy. Warto także wymyślić opisowy tytuł i używać czcionek, które są łatwe do czytania.
Treści wideo
Wideo top bardzo skuteczna forma przekazu. Najnowsze badania wskazują, że stanowi już ok. 80% ruchu w internecie. Ponadto większość konsumentów uważa, że filmy promujące produkty są bardzo pomocne, a niemal 75% jest bardziej skłonnych do dokonania zakupu po obejrzeniu filmu.
Jakikolwiek rodzaj treści wideo pomoże Ci zaangażować odbiorców, zwiększyć zasięg i komentarze, zwiększyć konwersje i przyciągnąć ruch na Twoją stronę internetową. Rodzaje wideo, które możesz rozważyć, to wywiady, programy z udziałem ekspertów, kulisy biura i filmy instruktażowe.
Tak jak w przypadku e-booków i innych form treści, głównym celem wideo powinno być dostarczenie wartości dla odbiorcy. Możesz tego dokonać poprzez odpowiadanie na pytania, dostarczanie rozwiązań, zajmowanie się problemami lub po prostu dostarczać istotnych informacji.
Pamiętaj, że tworzysz treść, nie reklamy. Długość filmów powinna zawierać się w przedziale od dwóch do trzech minut. Nie zapomnij także umieścić CTA, czyli wezwania do działania, na końcu każdego filmu. Odpowiedni przycisk lub link powinien przekierować widzów na stronę docelową lądowania, lub na Twoją stronę internetową. Po przygotowaniu filmu opublikuj go w popularnych serwisach, takich jak Vimeo i YouTube. Aby zwiększyć oglądalność, osadź je również w powiązanych wpisach i udostępniaj w mediach społecznościowych.