Jakie są techniki animacji komputerowej? Poradnik

Tworzenie treści - Content Marketing
Digital Promotion

Animacja komputerowa to sztuka tworzenia ruchomych obrazów za pomocą komputera. Różne techniki tworzenia animacji dają w tym przypadku możliwość osiągania zupełnie innych efektów. Dowiedz się zatem, jak wygląda podstawowy podział technik i którą z nich najlepiej wybrać. Pamiętaj, że może okazać się to kluczem do podniesienia zyskowności Twojego biznesu.

techniki animacji komputerowej

Animacja komputerowa — techniki i ich zastosowania

Animacja komputerowa powstaje dzięki wykorzystaniu którejś z następujących technik:
– grafika ruchoma,

– animacja typograficzna,

– przechwytywanie ruchu,

– cyfrowa animacja wycinankowa,

– animacja bez papieru,

– animacja 3D,

– animacja poklatkowa.


Grafika ruchoma to technika znana już od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Chodzi tutaj o połączenie tekstu oraz elementów grafiki wprawionych w ruch. Animacja typograficzna natomiast jest podobna do grafiki ruchomej, jednak dotyczy wyłącznie słów. Przechwytywanie ruchu natomiast polega na przykład na rejestracji gry aktora. Następnie dochodzi do naniesienia informacji dotyczących sposobu jego poruszania się na którąś z animowanych postaci. Możliwe jest również w ten sposób odwzorowanie ruchu obiektów.
Cyfrowa animacja wycinankowa to praca polegająca na wykorzystywaniu lalek wyciętych z papieru lub kartonu. Tę akurat technikę stosowali twórcy kultowego już Miasteczka South Park. Animacja bez papieru polega na rysowaniu obiektów, postaci oraz obrazów na tablecie graficznym. Następnie animatorzy przesyłają obrazy do komputera i pracują nad wprawieniem ich w ruch.


Animacja 3D to oczywiście tworzenie modeli, postaci oraz obiektów z wykorzystaniem wirtualnych szkieletów. Poklatkowa animacja komputerowa bazuje natomiast na fotografiach, które wprawiane są w ruch. Wyżej wymienione techniki animowania grafiki komputerowej oraz słów to tylko niektóre ze wszystkich wykorzystywanych przez profesjonalne studia animacji komputerowej.


Jakie techniki animacji komputerowej wybrać?


Wybór odpowiedniej techniki animacji komputerowej zależy od celu, który chcesz osiągnąć. Dla przykładu animacje trójwymiarowe doskonale sprawdzają się w reklamie. W ten sposób możliwe jest również opracowanie tak zwanego explainer video. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, możesz sprawdzić trzy typy animowanych filmów wyjaśniających explainer video dla Twojego biznesu.
Explainer video to jednak tylko jeden z wielu rodzajów animacji. Jeżeli zatem interesuje Cię stworzenie ruchomego obrazu, aby efektywnie przedstawić logo swojej firmy, optymalne może okazać się wykorzystanie innej techniki. Rozsądne może być wtedy na przykład postawienie na grafikę 2D. Dobrym rozwiązaniem będzie się także skonsultowanie tej decyzji z profesjonalistami. Eksperci ze studia animacji komputerowej mają bowiem w opisywanym zakresie największe doświadczenie.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz