„Agencja marketingowa Digital Promotion została założona w styczniu 2020 roku w Irlandii, aby zapewnić małym i średnim przedsiębiorstwom łatwy dostęp do nowoczesnych usług marketingowych. Naszym priorytetem jest dostarczanie usług najwyższej jakości, oraz działanie w zgodzie ze wszystkimi normami społecznymi i etycznymi.
Niniejszy Kodeks Etyki zwraca szczególną uwagę na to, aby promocja i reklama nie wprowadzała klienta w błąd. Zdecydowanie odrzucamy nieetyczne i nieuczciwe sposoby prowadzenia kampanii reklamowych, oraz innych działań promocyjnych”.
Andrzej Rus
Założyciel Digital Promotion
SPIS TREŚCI
Postanowienia ogólne
Art. 1
- Kodeks Etyki, zwany dalej „Kodeksem”, zawiera zbiór zasad, jakimi powinni się kierować pracownicy, właściciele i współpracownicy firmy Digital Promotion.
- Zasady i wytyczne określone w kodeksie dotyczą również firm zewnętrznych, świadczących usługi na rzecz Digital Promotion.
Art. 2
- Bezpośrednią inspiracją i źródłem norm i zasad zawartych w niniejszym dokumencie są ogólnie przyjęte zasady etyki i współżycia społecznego.
- Kodeks nie stanowi norm zastępujących obowiązujące przepisy prawa, a jedynie określa dodatkowe ograniczenia, którymi powinni się kierować adresaci kodeksu.
Art. 3
- Ignorowanie zapisów kodeksu, przez pracowników, świadczących pracę na rzecz agencji, może skutkować uruchomieniem działań dyscyplinujących tych pracowników. W przypadku nagminnego łamania przez pracownika zasad kodeksu nastąpi rozwiązanie umowy o pracę z tym pracownikiem.
- Współpracownicy, oraz firmy zewnętrzne świadczące usługi na rzecz firmy Digital Promotion, które nie zastosują się do zapisów kodeksu, zostaną upomniane i poinformowane o konieczności przestrzegania niniejszego kodeksu. W przypadku braku porozumienia w kwestii stosowania zasad kodeksu dalsza współpraca zostanie zaniechana.
Definicje
Art. 4
Użyte w kodeksie wyrażenia mają następujące znaczenie:
- Kodeks – Kodeks Etyki, który określa zasady działania, reguły i zalecenia, jakimi powinny kierować się w swojej pracy osoby zatrudnione w agencji, oraz firmy zewnętrzne współpracujące z agencją.
- Agencja – agencja marketingowa: Digital Promotion, zarejestrowana w irlandzkim rejestrze firm CRO, pod numerem 656896.
- Pracownicy firmy – osoby zatrudnione w firmie Digital Promotion, na podstawie umowy o pracę, lub na podstawie innej umowy cywilno-prawnej.
- Współpracownicy – osoby, lub firmy wykonujące różne czynności i zlecenia na rzecz agencji.
- Firmy zewnętrzne –przedsiębiorstwa i osoby świadczące usługi na rzecz agencji jako podwykonawcy.
- Reklama – przekaz zawierający informację lub wypowiedzi na temat produktów lub usług, emitowany, publikowany lub wygłaszany odpłatnie, lub za wynagrodzeniem w innej formie. Reklama ma na celu zwiększenie zbytu na dany produkt lub usługę, lub popularyzację określonej marki, lub firmy.
- Kampania reklamowa – zestaw skoordynowanych działań reklamowych, mających na celu wypromowanie określonej marki lub firmy, w celu zwiększenia zbytu na dany produkt lub usługę.
Podstawowe zasady działalności biznesowej
Art. 5
- Reklamy tworzone przez agencję, współpracowników i firmy zewnętrzne, nie mogą zawierać treści dyskryminujących ze względu na rasę, płeć, narodowość, lub przekonania religijne.
- Materiały reklamowe nie mogą wprowadzać w błąd ich odbiorców, w szczególności w odniesieniu do właściwości produktów lub usług, warunków dostawy, rzeczywistej ceny, czy warunków gwarancji i ewentualnego zwrotu towaru.
- Reklama nie może odnosić się do osoby fizycznej, nie prowadzącej działalności gospodarczej, w tym również do osób publicznych, lub powszechnie znanych w związku z pełnieniem przez nich funkcji publicznych.
Art. 6
- Kampanie reklamowe prowadzone przez agencję, współpracowników, lub firmy zewnętrzne, nie mogą być nastawione na dyskredytację, czy poniżenie konkurencji.
- Nie dozwolone jest stosowanie tak zwanego czarnego PR, który ukazywałby inne podmioty gospodarcze, w niekorzystnym świetle.
- Kampania reklamowa nie może promować przemocy w żadnej postaci, nierówności społecznych, czy dyskryminacji ze względu na rasę, narodowość, płeć i przekonania religijne.
- Agencja nie stosuje działań, mających na celu obniżenie pozycji stron w wyszukiwarkach internetowych. Wszelkie czynności prowadzące do tak zwanego „depozycjonowania” konkurencji są zabronione.
Art. 7
- Kierownicy, pracownicy i współpracownicy agencji, powinni odnosić się do innych z należytym szacunkiem.
- W kontaktach z klientami, należy zachować cierpliwość i wyrozumiałość. Nie dopuszczalnie jest celowe wprowadzanie klienta w błąd, lub wykorzystywanie jego niewiedzy w celu osiągnięcia korzyści.
- W agencji powinna panować przyjazna atmosfera, a pracownicy powinni wspierać się nawzajem. Zaniedbywanie swoich obowiązków, lub częste przerzucanie ich na inne osoby jest niedopuszczalne.
Współpraca z podmiotami zewnętrznymi
Art. 8
- Przy wyborze współpracowników i podwykonawców, należy kierować się zasadami niniejszego kodeksu. Należy pamiętać, że negatywna opinia o współpracujących z nami podmiotach, może mieć niekorzystny wpływ na reputację naszej agencji.
- Osoby i firmy współpracujące z agencją powinny być traktowane uczciwie i na zasadach partnerskich. Nie dopuszczalne jest wykorzystywanie problemów, lub słabej pozycji negocjacyjnej kontrahenta, w celu uzyskania nadmiernych korzyści ze współpracy z nim.
Podsumowanie
Niniejszy Kodeks Etyki został stworzony w celu uściślenia procedur postępowania w agencji marketingowej Digital Promotion. Sporządzony dokument jest wynikiem współpracy wszystkich członków naszego zespołu. Zasady postępowania opisane w kodeksie mają na nie tylko działanie zgodnie z ogólnie przyjętymi normami społecznymi, ale także usprawnienie pracy w agencji. Poszczególne zapisy kodeksu powstały w celu napiętnowania niewłaściwych praktyk, stosowanych w branży marketingowej, oraz w odpowiedzi na prośby i sugestie naszych współpracowników i klientów.