Jak korzystać z automatyzacji w marketingu

Strategie Marketingowe
Digital Promotion

Chociaż wiele osób uważa, e-mail marketing przeszedł już do lamusa, według wielu badań pozostaje on jednym z najpotężniejszych narzędzi marketingowych. Średni współczynnik kliknięć jest znacznie wyższy, niż ma to miejsce na przykład w kanałach społecznościowych.

Jak korzystać z automatyzacji w marketingu

Nowoczesne narzędzia marketingowe

Ponieważ poczta elektroniczna jest tak potężnym narzędziem marketingowym, ważne jest, aby firmy były na bieżąco z organizacją i obsługą skrzynek e-mail. Nie chodzi tutaj jednak tylko o proste odbieranie i wysyłanie wiadomości. Programy pocztowe muszą także być w stanie płynnie zintegrować się z platformami zarządzania bazami klientów (CRM) i koordynować je z wieloma innymi zadaniami, takimi jak zarządzanie przepływem pracy, analizą, tworzeniem treści i zarządzaniem stroną firmową.

Próba „ogarnięcia” tego wszystkiego bez korzystania z nowoczesnych narzędzi automatyzacyjnych byłaby prawdopodobnie niemożliwa dla większości firm. Na szczęście istnieje wiele możliwości, zarówno dla marketerów zaangażowanych w kampanie reklamowe, jak i dla innych działów w każdym przedsiębiorstwie. Dotyczy to zarówno drobnych przedsiębiorców, jak i dużych i średnich firm. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych narzędzi cyfrowych menadżerowie na każdym szczeblu mogą planować i wykonywać wszystkie działania marketingowe na znacznie szerszą skalę.

Poniżej przedstawiamy podsumowanie podstawowych korzyści płynących z zastosowania narzędzi do automatyzacji, a także kilka przykładów najpopularniejszych rozwiązań.

Dlaczego warto korzystać z automatyzacji w marketingu

Obecnie na rynku dostępne są narzędzia, które mogą zdziałać cuda pod względem targetowania i segmentacji rynku. Dwie najważniejsze czynności, które są integralną częścią dzisiejszych strategii marketingu cyfrowego, wykonują za nas specjalne programy. Mogą one także pomóc w usprawnieniu różnych innych działań i połączeniu ich w określone procesy, Pomoże to oprawić przepływ pracy i organizację zadań w firmie.

Poniżej prezentujemy przykłady zadań, jakie mogą wykonać za nas nawet najprostsze i najtańsze narzędzia do automatyzacji marketingu.

  • E-mail marketing, polega na używaniu poczty elektronicznej nie tylko do docierania do aktualnych odbiorców, ale także do inicjowania sprzedaży, czy wysyłania powiadomień o ważnych wydarzeniach firmowych.
  • Automatyzacja w mediach społecznościowych może zapewnić integrację między różnymi platformami, budując w ten sposób bazę klientów i świadomość marki.
  • Narzędzia analityczne pozwalają śledzić skuteczność Twoich kampanii marketingowych za pomocą najbardziej miarodajnych i znaczących wskaźników.

Automatyzacja marketingu to oszczędność czasu i pieniędzy

Same media społecznościowe mogą absorbować sporo czasu i energii. Kiedy jednak skorzystasz z odpowiednio opracowanego harmonogramu działań, możesz nie tylko publikować częściej, ale także monitorować skuteczność tych postów. W tym celu wykorzystaj zaawansowane narzędzia do planowania kampanii w social mediach.

Po zgromadzeniu większych ilości danych o odbiorcach Twoich treści możesz użyć narzędzi, aby skrócić czas dotarcia do nich z nowymi informacjami, oraz na bieżąco śledzić podejmowane działania, segmentować listy i identyfikować najcenniejszy ruch. Większość z dostępnych na rynku narzędzi oferuje również łatwą integrację z platformami CRM (customer relationship management).

Monitoring i automatyczna analiza danych

Chociaż istnieje wiele bezpłatnych i niezwykle przydatnych narzędzi do śledzenia i analizy ruchu na stronie internetowej, takich jak  Google Analytics i Facebook Insights – większość z nich dostarcza tylko podstawowe informacje o ruchu i odbiorcach.

Nowoczesne narzędzia do automatyzacji marketingu pozwalają na uzyskanie dużo lepszego wglądu w kluczowe dane. Przykładowo najważniejsze wskaźniki kampanii reklamowych (KPI), które są bezpośrednio związane z Twoimi działaniami sprzedażowymi, pozwalają na dokładne określenie opłacalności danej inwestycji.

Najlepsze jest to, że kampanie mogą być śledzone w czasie rzeczywistym, pozwalając na szybką korektę podejmowanych działań. Wszystkie dane są przechowywane w jednym miejscu, co pozwala na łatwe generowanie raportów i statystyk.

Jak korzystać z automatyzacji w marketingu do budowania świadomości marki

Budowanie rozpoznawalności i zaufania do marki wymaga sporo czasu i pracy. Im większe grono osób, do których możesz dotrzeć w łatwy i tani sposób, tym większa szansa na pozyskanie potencjalnych klientów, oraz na późniejszą konwersję ruchu.

Generalnie, im bardziej rozpoznawalna jest Twoja marka w dłuższej perspektywie czasu, tym bardziej Twoi klienci rozpoznają Twoje produkty lub usługi. Dzieje się tak dlatego, że klienci wiedzą, czego mogą się spodziewać po Twojej firmie. Zatem gdy tylko zobaczą coś od Ciebie w skrzynce odbiorczej, lub na Twoim profilu w mediach społecznościowych, ich zainteresowanie zostaje pobudzone.

Narzędzia do automatyzacji działań marketingowych mogą pomóc w tworzeniu spójności przekazu, a tym samym w budowaniu lojalności odbiorców. Ważne jest tutaj pielęgnowanie widoczności za pośrednictwem wielu kanałów.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz