Zdobywanie linków zwrotnych do Twojej witryny, może być bardzo frustrujące. Wymaga sporo czasu, dużo pracy i cierpliwości. W tym artykule znajdziesz siedem skutecznych sposobów jak zdobywać linki przychodzące.
Zobacz: Publikacja wpisów gościnnych.
SPIS TREŚCI
Kilka słów na początek
Czasy prostej optymalizacji strony pod kątem wyszukiwarki minęły bezpowrotnie. Do skutecznego pozycjonowania strony, nie wystarczy już wstawienie naszego adresu URL w dowolnym miejscu w sieci. Aby linki zwrotne przynosiły zamierzony rezultat, muszą posiadać określone parametry. Dodatkowym utrudnieniem są częste zmiany algorytmów wyszukiwarek, które mają na celu eliminowanie nadużyć związanych z pozycjonowaniem stron.
Tworzenie linków zwrotnych, z ang. backlinks, to jedna z łatwiejszych technik zwiększania ruchu organicznego na stronie internetowej. Witryna, do której prowadzi wiele linków z innych miejsc, jest wysoko oceniana przez wyszukiwarki, i kierowany jest do niej większy ruch. Jednak zgodnie z nowymi zasadami, algorytmy wyszukiwarek biorą pod uwagę głównie tzw. linki wartościowe, pochodzące z serwisów pokrewnych tematycznie. Oczywiście nie jest to jedyna reguła tworzenia wartościowego linku.
Szczegółowe zasady działania algorytmów wyszukiwarek, są pilnie strzeżoną tajemnicą ich twórców. Jednak ogólne wytyczne możemy znaleźć np. poradnikach publikowanych przez specjalistów firmy Google. Znajdziemy tam kilka cennych wskazówek na temat pozycjonowania stron internetowych. Jednak ogólne przesłanie jest takie, aby właściciele witryn i specjaliści SEO, pracowali ciężko i wytrwale, co w długim przedziale czasu, zaowocuje zbudowaniem sieci wartościowych linków przychodzących.
Czym dokładnie są, i jak zdobywać linki przychodzące
Link zwrotny, znany również jako link przychodzący, jest to link do Twojej witryny, umieszczony na innej, dowolnej stronie www. Linki mogą się znajdować w dowolnym miejscu na stronie internetowej, blogu, czy w mediach społecznościowych. Linki posiadają tzw. atrybut, czyli odnośnik informujący roboty wyszukiwarek, w jaki sposób mają traktować dany link.
Dwa podstawowe atrybuty linków to dofollow i nofollow. Najbardziej wartościowe są linki określone atrybutem „dofollow”. Mają one największy wpływ na pozycjonowanie naszej strony. Natomiast link z atrybutem „nofollo”, informuje robota wyszukiwarek, aby za nim nie podążał. W związku z powszechnym stosowaniem atrybutu „nofollow”, np. przez portale społecznościowe, twórcy wyszukiwarki Google zmienili trochę podejście do tego typu linków, nadając im pewną wartość. Nie wiadomo jednak, jaki dokładnie będzie miało to wpływ, na pozycjonowanie linkowanych stron.
Duża ilość wartościowych linków zwrotnych niewątpliwie poprawia ranking strony internetowej, oraz widoczność w wyszukiwarkach. Dlatego w Internecie znajdziesz bardzo wiele porad jak zdobywać linki przychodzące. Niestety tradycyjne metody czasami już nie działają. Poniżej znajdziesz kilka mniej popularnych sposobów, zgodnych z najnowszymi wytycznymi Google.
1. Jak zdobywać linki, bądź kreatywny
Pozyskiwania linków zwrotnych, nie należy traktować jako jednorazowego projektu. Jak już wcześniej wspomniałem, jest to długotrwały proces. Warto więc opracować odpowiednią strategię. Ustalenie konkretnego celu, zdecydowanie pomaga w jego osiągnięciu. Często w trakcie tworzenia planu, przyjdą Ci do głowy doskonałe pomysły. Ważne jest, aby wszystko notować, a ostateczny plan utworzyć w formie papierowego lub elektronicznego dokumentu.
Bycie kreatywnym przy zdobywaniu linków przychodzących, oznacza tworzenie nowych okoliczności, czy możliwości wstawiania swoich odnośników. Jeśli posiadasz szeroką wiedzę w jakiejś dziedzinie, może warto podzielić się nią na osobnym blogu, stworzonym specjalnie w tym celu. Pamiętaj, że każda dodatkowa domena czy strona linkująca do Twojego serwisu, podnosi jego pozycję i wiarygodność.
2. Zachęcaj kontrahentów, aby linkowali do Twojej domeny
Większość zawodowych copywriterów czy freelancerów, posiada bogate portfolio, w którym mogą zaprezentować swoje najlepsze prace. Jeśli Twoją stronę internetową projektowała inna firma czy niezależny freelancer, zaproponuj umieszczenie jej w portfolio zleceniodawcy. Uzyskany w ten sposób link zwrotny, będzie również dla Ciebie, dodatkową okazją na zdobywanie nowych klientów.
Posiadasz na witrynie teksty zamówione u profesjonalnego copywritera? W tym przypadku również możesz zaproponować wykonawcy, umieszczenie linka do jego pracy. Podobnie z różnego rodzaju grafikami, czy choćby Twoim logo. Posiłkuj się popularnością innych twórców, w większości przypadków będzie to sytuacja, korzystna dl obu stron, win-win.
3. Jak zdobywać linki, wpisy gościnne
Publikowanie wpisów gościnnych, to jeden z najlepszych sposobów na dzielenie się swoją wiedzą. Przy okazji generujemy wysokiej jakości linki zwrotne. Zamieszczanie artykułu na zewnętrznej domenie, wymaga oczywiście pewnych negocjacji i uzgodnień obu stron. Treść i szczegóły techniczne publikowanego wpisu, powinny odpowiadać tematyce goszczącej witryny.
Dodatkową korzyścią wpisów gościnnych, jest tworzenie relacji biznesowych. Wysokiej jakości artykuł, pozwoli Ci również zbudować wizerunek eksperta w danej dziedzinie. Publikowanie postów gościnnych na witrynie z dużym ruchem organicznym, przyczyni się zwiększenia ilości odwiedzin, również na Twoim blogu.
4. Networking jako sposób na pozyskiwanie linków zwrotnych
Większość ludzi odnoszących sukcesy w biznesie twierdzi, że networking był istotnym elementem ich rozwoju i ostatecznego powodzenia. Za sprawą portali społecznościowych, takich jak Facebook czy LinkedIn, kontakty biznesowe, weszły na zupełnie nowy poziom.
Dlatego jeżeli nie posiadasz jeszcze profilu firmowego w mediach społecznościowych, warto go jak najszybciej założyć. Nie musisz umieszczać linków do strony, w każdym publikowanym wpisie. Jednak warto uwzględnić również ten sposób na pozyskanie backlinks. Należy zauważyć, że linki wychodzące ze strony Facebook, mają atrybut „nofollow”, natomiast serwis LinkedIn nie stosuje tego polecenia.
Szeroko pojęty networking, może być korzystny dla wszystkich zaangażowanych osób. Pozwala poszerzyć grono potencjalnych klientów czy kontrahentów. Pozyskanie wartościowych linków zwrotnych do strony, możemy potraktować jako pozytywny efekt uboczny networkingu.
5. Jak zdobywać linki przez udostępnianie treści
Kiedy tworzysz wartościowe treści na blogu czy na profilach społecznościowych, zachęcaj czytelników do ich udostępniania. Rozpowszechnianie Twojej wiedzy w Internecie, jest dokonała okazją, na zdobywanie dodatkowych linków zwrotnych.
Zadbaj o to, aby na każdej opublikowanej treści znajdowało się wezwanie do działania, CTA (call to action). W tym przypadku będzie to prośba do odbiorców, aby udostępniali Twoje treści według własnego uznania. Nie chodzi tutaj oczywiście o nielegalne kopiowanie i publikowanie treści jako swoje.
6. Odsyłaj do innych wartościowych treści
Wiem, że ta porada na pozór może wyglądać trochę dziwnie, i raczej nie pasuje do tego zestawienia. Chodzi nam przecież o tworzenie linków zwrotnych, a nie wychodzących. Jednak kiedy w naszym artykule opisujemy zalety jakiegoś ulubionego programu czy narzędzia, twórca tej aplikacji może być zainteresowany linkowaniem do naszego wpisu.
Ten sposób na pozyskanie linków przychodzących, przypomina trochę tworzenie artykułów sponsorowanych. Nie wymaga jednak wcześniejszego uzgodnienia stron, ale także nie gwarantuje sukcesu, w postaci pozyskanego odnośnika.
7. Współpracuj przy różnych projektach
Wspólne projekty to doskonały sposób na tworzenie linków zwrotnych, a jednocześnie dodatkowa możliwość dotarcia do szerszego grona odbiorców. Nawiązane w ten sposób kontakty biznesowe, mogą być korzystne dla wszystkich uczestników.
Uczciwa wymiana linków, przyczyni się do poprawy rankingu wszystkich uczestników projektu. Pozyskany dzięki temu dodatkowy ruch, przełoży się na poprawę wyników finansowych Twojej firmy.
Jak zdobywać linki – podsumowanie
Zdobywanie linków zwrotnych uważane jest za długi, żmudny proces. Warto jednak w tym przypadku postawić bardziej na jakość, niż na ilość. Czasami jeden link wysokiej jakości, podnosi ranking bardziej niż setki linków przypadkowych, czy śmieciowych. Zdarza się również, że niektóre linki mogą nawet szkodzić. Są to tzw. linki toksyczne, których należy unikać, a w miarę możliwości się ich pozbywać.
W procesie pozyskiwania linków zwrotnych doskonale sprawdzi się zasada pracy mądrej, zamiast ciężkiej. Eksperci firmy Google, w swoich najnowszych wytycznych, zalecają raczej zdobywanie linków niż ich tworzenie. Jest to powrót do pierwotnej idei linkowania, i oznacza, że odnośniki pozyskane w sposób naturalny, będą miały dużo większą wartość.
Przeczytaj artykuł po angielsku: 7 New ways to get backlinks.