Płatne wyniki wyszukiwania – PPC – Pay Per Click

Marketing Internetowy, Reklamy Adwords i Płatne Wyszukiwanie
Digital Promotion

Kiedy wpisujemy w wyszukiwarkę internetową dowolną frazę, w odpowiedzi otrzymujemy całą listę adresów stron www – SERP (search engine result pages). Natomiast jeśli na samej górze wyników znajdują się strony z dopiskiem reklama, będą to płatne wyniki wyszukiwania. Z tego artykułu dowiesz się czym jest płatna reklama w wyszukiwarce, oraz jak możesz z niej korzystać.

Płatne wyniki wyszukiwania

Jak działa wyszukiwarka

Aby wyjaśnić, czym tak naprawdę jest płatna reklama w wyszukiwarkach, należy najpierw zapoznać się ze sposobem działania wyszukiwarek internetowych.

W początkowym okresie działania Internetu, żeby odwiedzić dowolną stronę internetową, należało wpisać adres tej strony, w odpowiednim okienku przeglądarki, lub ewentualnie kliknąć link do strony.

W jakim celu powstały wyszukiwarki internetowe

Z czasem, kiedy zaczęło powstawać coraz więcej serwisów www, utworzono specjalne narzędzia do katalogowania i prezentowania użytkownikom, konkretnych propozycji stron. Więcej informacji na temat sposobu działania wyszukiwarek znajdziesz w artykule ruch organiczny na stronie internetowej.

Zadaniem wyszukiwarek internetowych, jest skanowanie zawartości stron, oraz odpowiednie ich katalogowanie na podstawie zawartych w nich treści. Proces ten nazywany jest indeksowaniem stron. Za każdym razem, kiedy użytkownik sieci w poszukiwaniu informacji wpiszę w wyszukiwarkę konkretną frazę, algorytm wyszukiwarki wyświetli mu listę propozycji, dopasowanych do treści zapytania.

Każdemu właścicielowi serwisu internetowego zależy na osiągnięciu jak najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwania, jednak nie każdemu jest to dane. Twórcy wyszukiwarek dbają o to, aby treści proponowanych stron, były jak najlepiej dopasowane do wyszukiwanej frazy – słowa kluczowego.

Dlatego, żeby dostąpić zaszczytu pojawienia się na pierwszej stronie wyszukiwarki, twórcy serwisu muszą się bardzo starać, i zoptymalizować witrynę pod kątem wyszukiwarki. Zastosowanie technik SEO nie gwarantuje co prawda pierwszej pozycji w SERP, ale znacząco zwiększa szanse na osiągnięcie dobrego wyniku.

Jak działają płatne wyniki wyszukiwania

Wyszukiwarki internetowe za odpowiednią opłatą, umożliwiają każdej witrynie znalezienie się na pierwszym miejscu w wynikach wyszukiwania. Tak zwane płatne wyniki wyszukiwania, to usługa, w której właściciel wyszukiwarki pobiera opłatę za każde kliknięcie reklamowany link.

Taki sposób promowania strony internetowej jest bardzo skuteczny, ponieważ nasze treści trafiają tylko do osób, które aktywnie ich szukają. Wyświetlanie reklamy naszej strony, jest wyzwalane po wpisaniu ustalonej przez nas frazy – słowa kluczowego. Płatne wyniki wyszukiwania mogą być jednocześnie przypisane do kilku różnych fraz kluczowych.

Reklamy PPC (pay-per-click) są bardzo często stosowane w kampaniach marketingowych. Ich największą zaletą jest natychmiastowy rezultat, oraz łatwość oceny wysokości zwrotu z inwestycji. Do największych wad możemy zaliczyć wysokie koszty, generowane przez płatne wyniki wyszukiwania. Nieroztropnie przeprowadzona kampania płatnego wyszukiwania, może skutecznie wydrenować cały budżet przeznaczony na reklamę.

Jak stosować płatne wyniki wyszukiwania

Zanim zaczniesz wydawać duże sumy na reklamę w wyszukiwarkach, zadbaj najpierw o odpowiednią optymalizację strony. Stawka PPC jest ustalana indywidualnie dla każdej domeny, oraz dla każdego słowa kluczowego. Wpływ na wysokość stawki ma bardzo wiele czynników, między innymi aktualna pozycja strony w wyszukiwarce.

Słowo kluczowe, jakie chcemy pozycjonować za pomocą płatnego wyszukiwania, powinno jak najlepiej odpowiadać treści na stronie internetowej, do której będzie odsyłać reklama.

Największy wpływ na wysokość stawiki za pojedyncze kliknięcie ma konkurencyjność danej frazy kluczowej, oraz sposób jej określenia czy doprecyzowania. W kampanii reklamowej Google Adwords możesz wybrać trzy rodzaje dopasowania słowa kluczowego do wyniku wyszukiwania. Szerokie, ścisłe, lub pośrednie, czyli dopasowanie do wyrażenia.

Dopasowanie ścisłe oznacza, że Twoja reklama zostanie wyświetlona tylko w przypadku wpisania przez użytkownika wyszukiwarki ściśle określonej frazy. Szerokie, czy dowolne dopasowanie oznacza, że wybrane przez Ciebie słowo kluczowe może, lecz nie mus pojawić się jako jedno ze słów w wyszukiwanym wyrażeniu. Natomiast model pośredni zakłada, że fraza kluczowa musi się pojawić w wyszukiwanym słowie kluczowym.

Zastosowanie dowolnego, czyli szerokiego dopasowania słowa kluczowego, pozwoli wygenerować najwięcej kliknięć przy określonym budżecie, jednak „jakość” wygenerowanych w ten sposób odwiedzin, może nie być najwyższa.

Ścisłe dopasowanie frazy generuje najbardziej wartościowy ruch, ale stawka za pojedyncze kliknięcie może być wysoka. Może się również okazać, że wybrana przez nas fraza nie będzie popularna, przez co nie zapewni wystarczającej liczby odwiedzin.

Zobacz artykuł w angielskiej wersji językowej: Paid search results.


5/5 - (4 votes)

Dodaj komentarz