Chcesz zacząć sprzedawać online, ale nie wiesz, od czego zacząć ? Przedstawiamy 3 sprawdzone sposoby promowania produktów w Internecie. Zapraszamy do świata marketingu cyfrowego, który zapewnia dostęp do szerokiego grona potencjalnych klientów niemal na całym globie.
SPIS TREŚCI
Promocja produktów i usług przez e-mail
Pomimo wielu hucznych zapowiedzi wieszczących koniec skutecznych kampanii marketingowych za pomocą poczty elektronicznej, e-mail marketing pozostaje jednym z najtańszych i nadal najskuteczniejszych sposobów promowania produktów w Internecie.
Ostatnie badania pokazują, że e-mail marketing ma kilkukrotnie wyższy wskaźnik zwrotu z inwestycji niż inne kanały komunikacji marketingowej. Dodatkowo prawie 90% działań marketingowych mających na celu pozyskanie tzw. leadów, odbywa się właśnie przy użyciu poczty elektronicznej. Dlaczego e-mail marketing jest tak skuteczny ? Wyjaśnię to w trzech prostych punktach:
- Rozpoczęcie i prowadzenie kampanii e-mailowej praktycznie nic nie kosztuje. Warunkiem jest oczywiście posiadanie odpowiedniej wiedzy i przydatnych narzędzi.
- Dostępnie obecnie na rynku narzędzia do przeprowadzania kampanii e-mailowych posiadają wiele zaawansowanych funkcji, które automatyzują cały proces i pozwalają na jednoczesne prowadzenie wielu różnych kampanii.
- Jeśli posiadasz już własną listę mailingową, możesz z niej korzystać wielokrotnie, Integracja narzędzi do wysyłania wiadomości z innymi aplikacjami pozwoli na mierzenie skuteczności kampanii i ewentualne korygowanie jej na bieżąco.
Budowanie skutecznej kampanii e-mailowej
Pierwszym krokiem do stworzenia kampanii e-mailowej będzie wybór odpowiedniego narzędzia. Obecnie na rynku dostępne jest bardzo wiele aplikacji tego typu. Dla początkujących polecam MailChimp, który w darmowej wersji pozwala na korzystanie z bazy 1 tysiąca adresów e-mail.
Bardzo przydatne może się okazać również zbudowanie ogólnego planu kampanii, oraz zaplanowanie harmonogramu wysyłania wiadomości. E-maile powinny być wysyłane w odpowiedniej kolejności, regularnie, ale bez nadmiernego zapchania skrzynki pocztowej odbiorcy.
Opracowanie chwytliwego tytułu wiadomości i przekonującej treści pozwoli zmniejszyć odsetek nieprzeczytanych wiadomości, oraz tych, które trafiają od razu do spamu. Zwróć szczególną uwagę na powitalną wiadomość, która musi być jasna i konkretna. Odbiorca wiadomości powinien od razu zrozumieć skąd pochodzi e-mail, oraz czego dotyczy.
Upewnij się, że powitalna wiadomość e-mail jest jasna i konkretna, aby odbiorcy zrozumieli, skąd pochodzą następujące wiadomości e-mail i dlaczego je wysyłasz. Dobrze dobrany tytuł wiadomości pozwoli zwiększyć wspomniany powyżej współczynnik otwieranych maili.
Tworzenie wartościowej treści
Tworząc treści, miej zawsze na uwadze, aby stanowiły one konkretną wartość dla odbiorcy wiadomości. Jeśli sprzedajesz produkty, lub usługi, upewnij się, że w treści wiadomości zamieścisz linki do Twojego sklepu. Kampania e-mailowa może być doskonałym sposobem na ułatwienie dostępu do Twojego produktu, lub zainicjowanie zakupu.
Każdy e-mail powinien zawierać jasne wezwanie do działania, czyli tzw. call to action.
Twoje wezwanie do działania powinno mieć charakter informacyjny i edukacyjny, ponieważ e-mail ma na celu budowanie świadomości marki i przekazywanie wartościowych informacji, niekoniecznie „twardą” sprzedaż. Powinno to również skłonić czytelników do przejścia do następnego kroku lejka sprzedażowego, którym może, ale nie musi, być zakup głównego produktu.
Kluczem jest uczynienie tego kroku tak płynnym, jak to tylko możliwe. Ważne jest, aby potencjalni klienci przechodzili na następny poziom lejka sprzedażowego, nawet o tym nie myśląc, czy nie wiedząc. Spraw, aby informacja na temat wyjątkowej wartości, którą oferujesz, była jasna i oczywista dla czytelnika.
Śledzenie poszczególnych etapów konwersji
Zawsze warto stale monitorować przebieg kampanii e-mailowej na każdym jej etapie, aby zrozumieć, co działa, a co jeszcze nie działa. Rejestrując kluczowe wskaźniki wydajności, takie jak na przykład współczynnik konwersji, zwróć uwagę na to, gdzie przepływy ruchu są wstrzymane, na przykład patrząc na przypadki rezygnacji z subskrypcji.
Nie zapomnij też dbać o potencjalnych klientów nawet wtedy, kiedy nie dokonają zakupu za pierwszym razem. Postaraj się zapewnić ponowne zaangażowanie tych grup odbiorców, które wydają się tracić zainteresowanie.
Marketing polecający
Marketing polecający to tak naprawdę kolejny termin na reklamę szeptaną. W przeszłości powszechne byłoby otwieranie sklepu w małym miasteczku, a następnie rozdawanie ulotek informacyjnych, i zabieganie o to, aby klienci wybrali Twoją firmę zamiast konkurencji. Oczywiście nadal czasami się to zdarza, ale teraz coraz częściej zaczyna się od badań rynku online. Takie czynności często wykonuje się za pośrednictwem mediów społecznościowych i specjalnych paneli badawczych.
Prawda jest taka, że ludzie najczęściej kierują się opinią tzw. influencerów. Na przykład, jeśli reklamują oni coś na swojej stronie w mediach społecznościowych, bardzo skutecznie działają jako ambasadorzy marki. Najnowsze badania pokazują, że polecenia rówieśników sprawiają, że ludzie są cztery razy bardziej skłonni do dokonania zakupu.
Dzisiaj wydaje się to oczywiste, że ludzie częściej ufają przyjaciołom i rodzinie niż anonimowym reklamodawcom, ale nie zawsze tak było. Dużą rolę w procesie sprzedaży odgrywają też recenzje obecnych klientów. Komentarze, które czytasz przed zakupem produktu w sklepie internetowym lub przed skorzystaniem z nowej restauracji działają jak darmowa reklama.
Programy partnerskie
Programy partnerskie to świetny sposób na rozpowszechnienie informacji o swoim produkcie lub firmie bez wydawania zbyt dużej ilości pieniędzy. Jest to zasadniczo sprzedaż oparta na prowizji, w której współpracujący z Tobą partner, będzie promował Twoje produkty. Wynagrodzenie wypłacane jest w momencie dokonania sprzedaży lub czasami także po wykonaniu innej formy aktywności.
Promowania swoich produktów, czy usług przy pomocy marketingu afiliacyjnego może odbywać się na dwa sposoby. Możesz założyć konto w serwisie świadczącym tego typu usługi, lub utworzyć program polecający samodzielnie. Na początek warto skorzystać z pomocy doświadczonego pośrednika, gdzie liczni partnerzy będą ubiegać się o promocję Twojego produktu.
Marketing afiliacyjny traktowany jest często jako jedna z form bezpłatnej reklamy i może być użytecznym sposobem na rozpowszechnienie informacji o Twojej marce. Należy jednak pamiętać, że działa to lepiej dla droższych produktów. Wielu marketerów afiliacyjnych nie bierze udziału w promocji, jeśli nie mogą na niej odpowiednio zarobić. Warto się także upewnić się, że Twoi partnerzy będą naprawdę zainteresowania danym produktem i będą konsekwentni w jego polecaniu. Powinni także reklamować produkty we właściwy sposób.
Podsumowanie
Istnieje tak wiele opcji reklamy online, i marketing internetowy pozostawia dużo miejsca na kreatywność twórców kampanii reklamowych. Co więcej, naprawdę nie musisz dysponować ogromnym budżetem, aby uzyskać zadowalający ruch. Warto jednak zadbać o odpowiednią liczbę odbiorców, zwłaszcza jeśli planujesz przeprowadzić kampanię reklamową w mediach społecznościowych.