Działania związane z optymalizacją strony, składają się z dwóch głównych elementów; optymalizacja na stronie internetowej oraz czynności wykonywane poza nią. W tym artykule opisuje podstawowe działania, jakie możesz wykonać na stronie, aby poprawić jej widoczność w wyszukiwarkach internetowych.
SPIS TREŚCI
Krótki wstęp
W celu osiągnięcia lepszej pozycji w wyszukiwarkach stosuje się równocześnie dwa rodzaje optymalizacji, czyli off-page, oraz on-page. Działania poza stroną polegają głównie na tworzeniu tzw. backlinków, czyli linków zwrotnych do strony.
Najnowsze sposoby linkowania znajdziesz w artykule: 7 Nowych sposobów jak zdobywać linki.
Czym jest optymalizacja na stronie internetowej
Podręczniki do marketingu internetowego definiują optymalizację witryny jako wszystkie działania polegające na ciągłym udoskonalaniu strony, w celu zwiększenia liczby odwiedzin, oraz czasu trwania wizyt na stronie. Pojęcie to jest dosyć często mylone z pozycjonowaniem, które oznacza działania, w celu poprawy pozycji strony w wynikach wyszukiwania.
Jak przeprowadzić optymalizację
Przed rozpoczęciem optymalizacji na stronie internetowej, należy określić dokładny profil odbiorcy danej treści. Musisz zrozumieć kim są Twoi potencjalni czytelnicy, oraz jakie treści w największym stopniu zaspokoją ich potrzeby. Algorytmy wyszukiwarki potrafią już doskonale określać rodzaj oraz jakość publikowanych tekstów. Wszystko, aby wyświetlane rezultaty, były jak najlepiej dopasowane do wprowadzanych zapytań.
Niezrozumienie sposobu działania wyszukiwarek może sprowadzić na Ciebie problemy w postaci kar, oraz braku ruchu na blogu. W taki sposób eliminuje się witryny, które próbują zbytnio wpływać na wyniki wyświetlanych stron. Zbyt agresywne optymalizowanie treści na stronie, jest niezgodne z polityką operatorów wyszukiwarek internetowych.
Miej na uwadze, że wyszukiwarki działają w interesie użytkowników, i chcą tego, czego chcą ich użytkownicy. Specjaliści do spraw marketingu internetowego zbyt często skupiają się na kwestiach technicznych, zapominając, że optymalizacja na stronie internetowej powinna poprawiać jej jakość.
Najważniejsze etapy optymalizacji na stronie internetowej
W celu przeprowadzenia skutecznej optymalizacji strony internetowej należy skupić się na kilku podstawowych elementach. Do najważniejszych z nich zaliczymy:
- Zidentyfikowanie najcenniejszych słów kluczowych. Prawie cała optymalizacja polega na dopasowaniu treści do wybranych przez Ciebie słów kluczowych. Wczuj się w rolę odbiorcy treści, i zastanów się, w jaki sposób sformułować zapytanie.
- Wybór odpowiedniego adresu URL. Wbrew pozorom, adres URL jest ważnym elementem optymalizacji strony. Chodzi tutaj zarówno o długość adresu, jak i o jego treść. Najpopularniejszy CMS, czyli WordPress, umożliwia wprowadzenie dowolnego adresu URL. Zwróć uwagę, aby wybrane słowo kluczowe było zawarte w adresie strony.
- Umieszczenie słowa kluczowego w tytule wpisu, czy strony internetowej. Dodatkowo warto umieścić frazę kluczową na początku tekstu. Wtyczki WordPress wspomagające SEO zalecają użycie wybranego słowa kluczowego w pierwszych 10% treści.
- Zawarcie frazy kluczowej w opisie meta SEO. Wspomniane powyżej narzędzia CMS umożliwiają również wprowadzenie opisu meta. Zalecana długość opisu nie powinna przekraczać 160 znaków.
- Umieszczenie wybranego słowa kluczowego w nagłówku. Kod HTML pozwala na oznaczenie nagłówków odpowiednim tagiem,od H1 do H6. Strona zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek powinna zawierać słowo kluczowe w co najmniej jednym z nagłówków.
- Odnośniki do innych stron w treści artykułu. Strona zgodna z zasadami SEO, powinna zawierać co najmniej jeden link prowadzący do innej strony naszego serwisu, oraz przynajmniej jeden link na zewnątrz, do innej domeny.
Optymalizacja na stronie internetowej, indeksowanie stron
Jeszcze na koniec najważniejsza kwestia. Zezwól wyszukiwarkom internetowym na dostęp do Twojej witryny. Jeśli korzystasz z aplikacji WordPress, zgoda na indeksowanie strony będzie udzielona domyślnie. Możesz to również sprawdzić, i ewentualnie ustawić za pomocą wspomnianej już wcześniej wtyczki wspomagającej działania SEO.
Dostęp robotów indeksujących strony internetowej można również ustawiać w pliku robots.txt. Za pomocą konkretnych wpisów w tym pliku, możesz zezwalać, lub ograniczać indeksowanie konkretnych adresów URL. Jednak w przypadku korzystania z aplikacji WordPress, łatwiejsze będzie użycie stosownej wtyczki SEO.
Najpopularniejszą wtyczką tego typu jest Yoast SEO. Na tym blogu obecnie zainstalowana jest wtyczka Rank Math SEO. Jest ona łatwiejsza w użyciu, oraz posiada więcej funkcji niż Yoast. Dodatkowym atutem wtyczki Rank Math, jest zarówno kolorowy, jak i procentowy wskaźnik poziomu optymalizacji.
Aktualnie ten wpis zoptymalizowany jest w 86%, na frazę optymalizacja na stronie internetowej. Teraz, po kolejnym użyciu tego słowa kluczowego, licznik wskazuje już 90%. Jednak w optymalizacji strony nie chodzi tylko o umieszczanie słów kluczowych w tekście. Czasami bywa to nawet szkodliwe.
Czego unikać przy optymalizacji strony internetowej
Najważniejszym zadaniem osoby umieszczającej treści na stronie internetowej, jest tworzenie wartościowych tekstów. Należy więc unikać publikowania treści niskiej jakości. Wpisy powinny być również odpowiedniej długości. Nie ma tutaj sztywnych reguł, jednak strony zawierające tylko kilka zdań, mogą być uznane przez roboty wyszukiwarek jako zupełnie nieistotne.
Optymalizacja na stronie internetowej nie może również polegać na umieszczaniu dużych ilości wybranego słowa kluczowego. Nadmiar w tym przypadku będzie szkodliwy. Takie praktyki mogą być odebrane przez algorytmy wyszukiwarek, jako próba manipulacji, co będzie skutkować obniżeniem rankingu strony.
Frazy kluczowe powinny być wkomponowane w treść w naturalny sposób. O poprawności gramatycznej i stylistycznej tekstu, chyba nie muszę nawet wspominać.
Jeśli masz jakieś pytania odnośnie pozycjonowania stron internetowych, napisz w komentarzu, lub przez formularz kontaktowy umieszczony na stronie. Zachęcam również do udostępniania naszych wpisów.
Przeczytaj ten artykuł w języku angielskim na stronie: On-page optimization.