Zarządzanie marką, nawet w normalnych czasach może stanowić spore wyzwanie. Panująca w 2020 roku pandemia koronawirusa, stworzyła na rynku zupełnie nowe warunki. Działania podejmowane przez kierownictwo firmy, uzależnione są zawsze od konkretnej branży, konkurencji na rynku i wielu innych czynników. Z tego artykułu dowiesz się jak zarządzać marką w czasie pandemii.
Ogólnoświatowy wstrząs gospodarczy wywołany pandemią COVID-19, zmusił wiele firm do zmiany strategii zarządzania marką. Podczas gdy jedne firmy, czy nawet całe sektory borykały się z poważnymi problemami, inne wręcz przeciwnie, osiągały rekordowe zyski.
SPIS TREŚCI
Jaka jest aktualna sytuacja Twojej firmy
W przypadku pojawienia się jakiegoś kryzysu czy sytuacji nadzwyczajnej ważne jest, aby właściwie ocenić aktualną sytuację. Dzięki temu będziesz wiedział, w jak duże są ewentualne straty oraz gdzie należy skierować swoją uwagę w pierwszej kolejności.
Bardzo pomocne okażą się okresowe raporty sprzedaży. Dzięki nim z łatwością porównasz obroty w analogicznych okresach kwartalnych czy miesięcznych. W zarządzaniu marką nie chodzi jednak tylko o utrzymanie odpowiedniego poziomu sprzedaży. Przy całkowitym zamknięciu gospodarki może to być bardzo trudne.
Jednak właściwa ocena sytuacji finansowej firmy, pozwoli na szerszy wgląd w działalność przedsiębiorstwa. Ważne jest stworzenie planu działania, krótkoterminowego oraz długoterminowego. Należy również bardzo chłodno ocenić sytuację i w razie konieczności podjąć zdecydowane kroki. Czasem nawet decyzję o zmianie profilu działalności lub po prostu zamknięcie firmy.
Jak zarządzać marką w czasie pandemii w Internecie
W czasie światowej pandemii, która rozpoczęła się na początku 2020 roku, duża część obrotu gospodarczego przeniosła się do Internetu. Z powodu zamknięcia większości sklepów przemysłowych na wiele tygodni, zaobserwowaliśmy wzmożoną działalność różnego rodzaju sklepów internetowych.
Przy okazji firmy kurierskie również przeżywały prawdziwe oblężenie. Zarówno sklepy oferujące sprzedaż przez Internet, jak i wszelkie firmy dostarczające zakupione towary, osiągały spore obroty, a tym samym większe zyski.
Czasowe zamknięcie wielu firm, zmusiło pracowników do pozostania w domach. Niestety nie każda firma mogła się przestawić na pracę zdalną i wielu pracowników po prostu nie miało żadnego zajęcia przez wiele tygodni.
Zarządzanie marką w mediach społecznościowych
Jak to zwykle w życiu bywa, to co jest problemem dla jednych, dla innych może być doskonałą okazją. W trakcie światowej pandemii i czasowego zamknięcia gospodarki znacząco wzrosła liczba użytkowników Internetu. Było to zwłaszcza zauważalne w mediach społecznościowych.
Serfowanie po internecie dużej liczby użytkowników, jest doskonałą okazją na budowanie lub podtrzymywanie tzw. świadomości marki. Profil firmowy w social mediach powinien nieustannie podtrzymywać kontakt z użytkownikami, pomimo czasowego zamknięcia firmy.
Publikowanie regularnych postów na temat obecnej sytuacji oraz przewidywanego wznowienia działalności, jest doskonałym pretekstem do utrzymania kontaktu z klientami. Czas przestoju może być również wykorzystany do przeprowadzenia dodatkowej kampanii reklamowej w mediach społecznościowych lub sieci reklamowej Google Ads.
Jak zarządzać marką w czasie pandemii – poznaj swoich klientów
Podczas sytuacji nadzwyczajnych, takich jak obecna pandemia, wszystko, co wiedziałeś o swoich klientach, może się okazać nieaktualne. W trudnych czasach mogą zmieniać się wymagania klientów, ich nawyki oraz siła nabywcza. Spodziewając się zmniejszenia dochodów, ludzie nie są już tak skłonni do wydawania pieniędzy, starają się je zachować na gorsze czasy.
Dlatego bardzo ważne jest, aby stale monitorować nastroje konsumentów. Wspomniane wcześniej media społecznościowe są doskonałym narzędziem do tego typu działań. Korzystając z odpowiednich narzędzi, możemy śledzić na forach internetowych, wzmianki na temat naszej marki. Biorąc czynny udział w dyskusji, mamy często wpływ na jej przebieg. Dzięki temu mamy możliwość kreowania pozytywnych opinii na temat naszych produktów czy usług.
Śledząc blogi i media społecznościowe dowiemy się między innymi:
- Czym obecnie najbardziej interesują się użytkownicy
- Jakich towarów i usług poszukują
- Jakie są główne problemy i bolączki użytkowników
- Co mogłoby rozwiązać te problemy
- Jakie ogólnie panują nastroje wśród społeczeństwa
- Jakim rodzajem komunikatu najłatwiej dotrzeć do ludzi
- Czego ludzie obawiają się w przyszłości
Odpowiadając sobie na te pytania, możemy określić obecne trendy oraz przewidzieć zachowanie rynku i konsumentów w najbliższym czasie. Zadanie to nie powinno być trudne, wymaga tylko znajomości komunikacji zbiorowej oraz odpowiedniego poziomu empatii.
Ludzie zazwyczaj pamiętają, na kogo mogli liczyć w trudnych chwilach. Naszym zadaniem jako przedsiębiorcy, jest to, aby klienci mieli poczucie, że cały czas jesteśmy z nimi. Nawet jeśli w tym momencie nie możemy świadczyć usług, cały czas trzymamy rękę na pulsie.
Sprawdź artykuł w języku angielskim: Managing brand during pandemic.