Jak uruchomić własnego bloga – Dlaczego warto

Strategie Marketingowe
Digital Promotion
Jak uruchomić własnego bloga

Pobierz darmowy poradnik jak założyć własnego bloga. Z e-booka dowiesz się jak w łatwy sposób zacząć publikować w internecie. Nauczysz się jak rejestrować domenę internetową, gdzie wykupić hosting, oraz jak tworzyć treści na stronę internetową lub bloga.

Dlaczego warto prowadzić bloga

Zakładanie własnego bloga to doskonały sposób na dzielenie się swoimi pomysłami, wiedzą i doświadczeniami z szerokim gronem odbiorców. Poniżej przedstawię sposób założenia bloga na własnej domenie oraz na subdomenie, a także omówię zalety obu tych rozwiązań.

Zakładanie bloga na własnej domenie

 1. Wybór domeny: Domena to adres, pod którym internauci będą mogli odnaleźć twój blog. Najlepiej, gdy jest krótka, łatwa do zapamiętania i związana z tematem bloga.
 2. Rejestracja domeny: Istnieje wiele firm oferujących usługi rejestracji domeny. Wybierz taką, która oferuje atrakcyjne ceny i dobry serwis.
 3. Zakup hostingu: Hosting to miejsce, gdzie przechowywane są wszystkie pliki Twojego bloga. Możesz go kupić w tej samej firmie, co domenę.
 4. Instalacja systemu zarządzania treścią (CMS), np. WordPress: To oprogramowanie, które ułatwi ci tworzenie i zarządzanie treścią na blogu.
 5. Konfiguracja bloga: Teraz już możesz zacząć dostosowywać bloga do swoich potrzeb – wybrać szablon, zainstalować potrzebne wtyczki, ustawić menu itp.

Zakładanie bloga na subdomenie

 1. Wybór subdomeny: Subdomena to 'poddomena’, która działa pod główną domeną. Wygląda to np. tak: blog.twojadomena.com. Możesz skorzystać z platform, oferujących darmowe subdomeny np. wordpress.com lub WIX.com
 2. Konfiguracja subdomeny: Większość firm hostingowych pozwala na łatwe utworzenie subdomen przez panel administracyjny.
 3. Instalacja i konfiguracja CMS: Proces jest bardzo podobny do tego na własnej domenie.

Zalety posiadania własnej domeny

 1. Profesjonalizm: Własna domena wygląda bardziej profesjonalnie i buduje zaufanie.
 2. Kontrola: Masz pełną kontrolę nad swoją stroną i jej zawartością.
 3. SEO: Lepsza optymalizacja pod kątem SEO, co może przekładać się na wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania.

Zalety korzystania z subdomeny

 1. Koszt: Subdomeny są zwykle tańsze lub nawet darmowe.
 2. Prostota: Idealne dla początkujących, którzy nie chcą inwestować zbyt dużo czasu i środków w początkową fazę.

Wybór pomiędzy domeną a subdomeną zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i celów. Jednak niezależnie od wyboru, pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest ciekawa i wartościowa treść.

Zachęcamy do komentowania wpisów na blogu, oraz udostępniania ich w mediach społecznościowych.

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz