Wizyty na stronie internetowej, pochodzące z bezpłatnych wyników proponowanych przez wyszukiwarki, tworzą tzw. ruch organiczny. Z tego artykułu dowiesz się jak sprawić, aby Twoja strona internetowa lub blog, znalazła się na wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania Google czy Bing.
SPIS TREŚCI
Czym jest pozycjonowanie strony internetowej
Pozycjonowanie strony internetowej, to działania poprawiające jej pozycje w wynikach wyszukiwania. Aby osiągnąć jak najwyższą pozycję w wyszukiwarce, administratorzy witryn stosują optymalizację treści. Na czym polega optymalizacja strony ?
Jest to proces ciągłego udoskonalania witryny, w celu zwiększenia liczby i długości wizyt na stronie. Pozycjonowanie stron może być zarówno płatne, jak i bezpłatne. Natomiast optymalizacja zazwyczaj ma na celu pozyskiwanie ruchu organicznego, czyli darmowego.
Różnica między płatnymi i bezpłatnymi wynikami wyszukiwania
Jaka jest różnica między płatnym i darmowym wyszukiwaniem? Na pozór odpowiedź wydaje się oczywista. Przy pierwszym wariancie wydajemy pieniądze, natomiast przy drugim nie wydajemy. Nie zawsze jednak powyższa teza będzie prawdziwa. Co do tego, że za korzystanie z płatnego wyszukiwania musimy zapłacić, raczej nie ma wątpliwości. Jeżeli chodzi jednak o tzw. darmowe wyszukiwanie, często również trzeba sporo zainwestować.
Kiedy mówimy o wyszukiwaniu „bezpłatnym”, czyli o ruchu organicznym, tak naprawdę mamy myśli SEO, optymalizację pod kątem wyszukiwarek. Tworzenie treści i wdrażanie SEO wymaga sporo czasu i zaangażowania, dlatego trudno mówić tutaj o całkowicie darmowym ruchu. Na efekty podejmowanych działań, czyli zwiększenie ruchu, musimy poczekać kilka tygodni, miesięcy, a nawet czasem lat.
Natomiast efekty płatnego wyszukiwania, zaobserwujemy bardzo szybko, praktycznie natychmiast po uruchomieniu kampanii reklamowej. Za odpowiednią opłatą, wyszukiwarki wyświetlą Twoją stronę internetową na pierwszych miejscach wyników wyszukiwania. W ustawieniach kampanii reklamowej ustalasz, na jakie słowo kluczowe powinny reagować algorytmy wyszukiwarki. Płacisz tylko w przypadku kliknięcia Twój adres URL. System ten określany jest jako PPC, (pay-per-click). Bardziej popularne słowa kluczowe, wymagają poniesienia wyższego kosztu za pojedyncze kliknięcie.
Jak wskazano powyżej, główną różnicą pomiędzy wyszukiwaniem płatnym a ruchem organicznym na stronie, jest czynnik czasu. Płacąc za kliknięcia, otrzymasz natychmiastowy efekt, natomiast efekt optymalizacji, czyli ruch organiczny, pojawi się dopiero po wielu tygodniach „pracy.
Ruch organiczny i płatny, oraz zwrot z inwestycji
Poziom zwrotu kosztów ponoszonych na pozycjonowanie strony internetowej, w przypadku korzystania z płatnego wyszukiwania, jest bardzo łatwy do zmierzenia. Korzystając z narzędzi analitycznych Google Analytics, masz dostęp do danych o ruchu na witrynie, w odniesieniu do konkretnego słowa kluczowego. Aby uzyskać dokładne dane konwersji poszczególnych kampanii, należy połączyć konto Google Ads, ze wspomnianym wyżej narzędziem analitycznym Google.
W przypadku ruchu organicznego bardzo trudno jest określić wysokość zwrotu z inwestycji, poniesionych na pozycjonowanie strony. Dlatego czasami może się wydawać, że nakład pracy oraz ponoszone koszty, nie przynoszą oczekiwanego rezultatu. Będzie to jednak zbyt pochopne i nieuprawnione twierdzenie. Inbound marketing oraz odpowiednia strategia content marketingowa, są obecnie uważane za najskuteczniejsze narzędzia marketingowe.
Ostatnie badania pokazują, że od 20 do 30 procent ruchu z wyszukiwarek, generują płatne narzędzia. Natomiast ruch organiczny stanowi między 70 a 80 procent wszystkich kliknięć. Dlatego w dłuższej perspektywie, optymalizacja strony może przynieść bardzo duży zwrot z inwestycji.
Koszt płatnej kampanii
Optymalizowanie strony internetowej pod kątem wyszukiwarek, nie koliduje w żaden sposób z płatnym wyszukiwaniem. Wręcz przeciwnie. Wysokość stawek PPC, ustalana jest indywidualnie dla konkretnego słowa kluczowego, oraz dla każdej strony internetowej. Witryna, która organicznie osiąga wysoką pozycję, zapłaci mniej za kliknięcie niż strona, która plasuje się niżej w wynikach wyszukiwania. Na wysokość stawek ma wpływ jeszcze wiele innych czynników, jednak ruch organiczny jest tutaj też bardzo ważny.
Zarówno w przypadku płatnego wyszukiwania jak i tworzenia treści SEO, możemy korzystać z dokładnie tych samych stron internetowych. Content powinien być jednak ukierunkowany na konkretne słowa kluczowe. Jeżeli wykonaliśmy dużo pracy przy tworzeniu wartościowej treści, określiliśmy odpowiednie słowa kluczowe, możemy się spodziewać dużego ruchu, prędzej czy później.
Zobacz artykuł w angielskiej wersji językowej: Organic traffic vs paid traffic.