Jakie parametry powinien mieć komputer gamingowy?

Komputery
Digital Promotion

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Gry komputerowe to najbardziej wymagające i zasobożerne dostępne na rynku oprogramowanie. Nic więc dziwnego, że producenci zdecydowali o projektowaniu komputerów przeznaczonych stricte do gier. Czym się różnią od „zwykłych”? Z całą pewnością nie tylko wyglądem!

Jakie parametry powinien mieć komputer gamingowy

Co lepsze do gier: komputer stacjonarny czy laptop?

Laptopy praktycznie całkowicie zawładnęły naszą domową codziennością i mogłoby się wydawać, że komputery stacjonarne odejdą do lamusa. Tak się jednak nie stało. To właśnie one zdecydowanie lepiej sprawdzają się przy najnowszych, wymagających grach komputerowych. Popularne „stacjonarnki” zyskały więc drugie życie, a ich specyfikacja może onieśmielić nawet starych wyjadaczy. Ponadto zdecydowanie łatwiej wymienić dowolny komponent w komputerze stacjonarnym niż w laptopie, co pozwala z czasem rozbudowywać domowe imperium gier.

Laptop jako komputer gamingowy nie zawsze będzie dobrym rozwiązaniem. Najbardziej zasobożerne gry potrzebują dużej mocy obliczeniowej, która dosłownie rozgrzewa procesor. Tu potrzebny jest dobry, wydajny układ chłodzenia, a nietrudno zauważyć, że to w komputerze stacjonarnym jest na niego więcej miejsca.

Jaki procesor do komputera gamingowego?

Na chwilę obecną cztero- lub sześciordzeniowy komputer wydaje się wystarczający, ale… nie będzie to trwało wiecznie. Na rynku są już dostępne komputery ośmio- i dziesięciordzeniowe, więc nietrudno zgadnąć, że producenci gier będą chcieli w nowych tytułach jeszcze mocniej podkręcić efekty. Wówczas sześć rdzeni może nie wystarczyć. Jeśli fundusze pozwalają, warto już na starcie zainwestować w dobry procesor.

Jak dysk do gier?

Szybki, wydajny i pojemny – tak w skrócie można scharakteryzować dysk gamingowy. Ponieważ rozbudowane gry potrzebują wirtualnej przestrzeni, najmniejszy, jaki warto brać pod uwagę, to 512 MB, ale 1 T brzmi zdecydowanie lepiej. Jeśli chodzi o rodzaj, to na pewno szybszy i wydajniejszy jest dysk SSD.

Ile pamięci RAM do komputera gamingowego?

Im więcej, tym lepiej. Za absolutnie minimum uważa się 16 GB DDR 4 lub DDR 5.

Jaka karta graficzna gamingowa?

Tu dochodzimy do najważniejszego, bo to jakość karty graficznej, obok procesora, zadecyduje o płynności gry.

Karta graficzna ma swoją własną pamięć i jest to parametr, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę. Niedrogie karty mają pamięć na poziomie 4 GB, ale w większości przypadków może to okazać się niewystarczające. Za minimum uważa się dziś 6 GB, ale fani gier w 4K powinni poszukać podzespołu z dwukrotnie większą pamięcią.

Czy komputery gamingowe są drogie?

Dobrej jakości sprzęt musi kosztować, to nie ulega wątpliwości. Jednak nie oznacza to, że fani zaawansowanych gier komputerowych muszą szykować co najmniej kilkanaście tysięcy złotych na początek. Już za ułamek tej kwoty uda się znaleźć całkiem przyzwoity komputer gamingowy do zastosowań domowych. Za około 3000 zł można kupić zestaw składający się z jednostki centralnej, monitora, klawiatury i myszki.

Na koniec warto zauważyć, że komputer gamingowy nie jest urządzeniem zamkniętym na inne zastosowania. Oczywiście można na nim przeglądać pocztę, korzystać z mediów społecznościowych, oglądać filmy itp. Jak najbardziej zasługuje na miano sprzętu uniwersalnego, chociaż jeśli nie zamierzamy na nim grać, nie będziemy mogli w pełni wykorzystać jego możliwości.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz