Na ostateczny wygląd i funkcjonalność strony internetowej mają wpływ różne czynniki. Z tego wpisu dowiesz się, jakie są cztery podstawowe elementy strony internetowej, oraz co wpływa na pozycje strony w wyszukiwarkach internetowych.
Projektując stronę internetową, należy zwrócić uwagę na cztery podstawowe elementy; architekturę, wygląd, treść, oraz optymalizację. Warto wspomnieć, że trzy pierwsze elementy, czy etapy tworzenia strony, składają się również na SEO, czyli optymalizację strony internetowej pod kątem wyszukiwarek.
SPIS TREŚCI
Architektura strony internetowej
Pierwszy etap tworzenia strony internetowej polega na wyborze odpowiedniej architektury. Polega to na wyborze nazwy domeny, dostawcy hostingu, oraz systemu CMS, czyli programu do zarządzania treścią na witrynie. Obecnie najpopularniejszym na świecie systemem do tworzenia stron internetowych jest WordPress. Zgodnie z aktualnymi danymi producenta, już 38% wszystkich stron internetowych działających w sieci, zbudowano na aplikacji WordPress.
Większość firm świadczących usługi hostingowe, oferuje swoim użytkownikom automatyczną instalację systemu do zarządzania treścią. Aplikacja WordPress, dzięki wielu dostępnym motywom, pozwala na szybkie i łatwe zaprojektowanie ogólnego wyglądu strony. Duża ilość, dostępnych do zainstalowania dodatkowych wtyczek (czyli mini programów), umożliwia tworzenie rozbudowanych funkcji, i znacznie zwiększa możliwości systemu.
Popularna wśród użytkowników wtyczka Elementor, daje możliwość tworzenia stron z gotowych bloków, lub zaimportowania całej strony, opracowanej w danym motywie. Dostępny jest również szeroki wybór gotowych elementów, takich jak przyciski, ikony czy formularze.
Inną, bardzo przydatną wtyczką jest Yoast SEO, która wspomaga optymalizację stron pod kątem wyszukiwarek. Do najciekawszych funkcji wtyczki, możemy zaliczyć analizę tekstu w czasie tworzenia nowego wpisu czy strony, możliwość wprowadzania słów kluczowych, czy generowanie mapy witryny. Producent wtyczki, oferuje również wersję pro, która posiada jeszcze więcej przydatnych funkcji.
Na początku tworzysz podstawowa, surowa wersja strony. Chodzi głównie o uruchomienie i przetestowanie witryny, sprawdzenie co ewentualnie nie działa, i skorygowanie błędów.
Elementy strony internetowej, projektowanie wyglądu
Na etapie projektowania, witryna internetowa nabiera konkretnego wyglądu. Decydujemy o ogólnym wyglądzie strony, kolorystyce, oraz umieszczeniu elementów graficznych. Jedną z funkcji większości motywów w WordPress jest „dostosowanie” strony. Użytkownik ma możliwość ustawiania np. szerokości strony, układu nagłówka i stopki, czy koloru i rodzaju czcionki.
Ważnym elementem strony internetowej jest także menu. Odpowiednio dobrane elementu menu, ułatwiają nawigowanie na stronie, co poprawia tzw. UX- user experience, czyli ogólne wrażenie doświadczane przez użytkownika.
Projektowaniem większych projektów stron internetowych, zajmują się często całe zespoły, złożone z informatyków, marketingowców czy projektantów grafiki. Strony internetowe często też „budowane” są jak dawniej, czyli od podstaw, przy pomocy kodu HTML i CSS. Przy korzystaniu z CMS, również jest możliwa dodatkowa modyfikacja kodu, i wbrew pozorom nie jest to aż takie trudne.
Tworzenie treści
Pisanie tekstów na stronę internetową czy blog, nie jest czynnością jednorazową, lecz nieustannym procesem. W zależności od rodzaju strony czy bloga, treści powinny być na bieżąco aktualizowane oraz modyfikowane. Regularne dodawanie nowych wpisów, zapewnia wyższą pozycję w rankingu wyszukiwarek, dzięki czemu witrynę odwiedzi więcej użytkowników.
W przypadku tworzenia dużej ilości treści bardzo pomocne będzie opracowanie strategii content marketingowej, która uwzględni cele i zakres całego projektu. Do tworzenia wysokiej jakości treści, warto zatrudnić profesjonalnego copywritera. Dostępne są również odpowiednie wtyczki do WordPress-a, które pomogą zlokalizować ewentualne błędy ortograficzne i gramatyczne.
Optymalizacja jako element tworzenia strony internetowej
Ostatnim etapem tworzenia strony internetowej jest optymalizacja. Czy jest optymalizacja ? Jest to proces ciągłego ulepszania strony, w celu zwiększenia liczby odwiedzin. Więcej informacji na ten temat znajdziesz we wpisie „na czym polega optymalizacja strony”.
Optymalizację stosuje się w celu uzyskania jak najlepszej pozycji w wynikach wyszukiwania określanych skrótem SERP, czyli search engine result proposition. Proces ten nazywany jest pozycjonowaniem. Czyli krótko mówiąc, optymalizujemy stronę internetową, aby ją pozycjonować. Zdarza się, że te dwa pojęcia stosowane są zamiennie, co moim zdaniem jest niedokładnością.
Wracając jednak do sedna sprawy, optymalizacja polega na organizowaniu informacji na witrynie, tak aby były jak najlepiej prezentowane. Zastosowanie przy tym odpowiednich technik SEO, pozwoli dotrzeć do naszej treści również robotom wyszukiwarek. Przełoży się to na wyższą ocenę w rankingu, oraz lepszą pozycję we wspomnianych już wcześniej wynikach wyszukiwania, SERP.
Dodatkowy element tworzenia strony
Nowo utworzoną stronę internetową warto poddać ocenie niezależnego odbiorcy. Dlatego zaprezentuj gotowy projekt, niezaangażowanym w niego współpracownikom lub użytkownikom zewnętrznym. Poproś ich o merytoryczną ocenę witryny.
Możesz także skorzystać z pomocy profesjonalnej agencji lub platformy internetowej, takiej jak np. UserTesting.com
Zobacz również artykuł w angielskiej wersji językowej: 4 Main elements of the website.