Google Analytics jest świetnym narzędziem analitycznym i może być niezwykle przydatnym źródłem informacji na temat ruchu na stronie internetowej i skuteczności działań marketingowych Twojej firmy. Ale na rynku dostępne są także inne narzędzia do monitorowania serwisów internetowych, jako alternatywy dla Google Analytics. Niektóre z nich, podobnie jak produkt Google są darmowe, ale za inne trzeba trochę zapłacić. Każde narzędzie ma swoje unikalne funkcje, które warto przetestować.
SPIS TREŚCI
Darmowe narzędzia analityczne – StatCounter
StatCounter to usługa, która istnieje już od dłuższego czasu, ale nadal wielu webmasterów z niego nie korzystało. Narzędzie ma bardzo prosty interfejs użytkownika, co może być jego sporym atutem.
Zbyt skomplikowany panel zarządzania aplikacją może być irytujący, i bardzo często zniechęca użytkowników do korzystania z danego narzędzia. Niektórzy twierdzą, że StatCounter wygląda trochę „staroświecko”, ale myślę, że jest to kwestia przyzwyczajenia, lub gustu.
Zobacz: Korzyści mierzenia ruchu na stronie.
Potrzebne funkcje najwyższego poziomu są łatwo dostępne, zapewniając doskonały komfort użytkowania. Możemy tutaj znaleźć na przykład:
- wizyty,
- ścieżki odwiedzających,
- popularne strony,
- strony wejściowe i wyjściowe,
- inicjujące wizytę słowa kluczowe
- i inne.
Niestety program nie posiada zaawansowanego modułu śledzenia kampanii, czy segmentacji celów. Pod tym względem StatCounter pozostaje w tyle za konkurencją.
Najważniejsze cechy aplikacji
StatCounter udostępnia funkcję o nazwie „Growth Plan”, czyli plan wzrostu, które przekształca dane o ruchu w sieci w łatwe do zrozumienia dane i wnioski. Taki sposób prezentacji danych pomaga skupić się na kluczowych obszarach w celu osiągnięcia wzrostu ruchu i przychodów. Jednak z opisanej powyżej funkcji nie skorzystają użytkownicy darmowego planu, ponieważ jest ona dodatkowo płatna.
Ciekawym modułem programu są rankingi branżowe, które pozwalają zobaczyć, jak Twoja witryna wypada na tle konkurencji. Możemy sprawdzić porównanie pod względem:
- ruchu,
- mediów społecznościowych,
- ruchu mobilnego,
- UX, czyli doświadczenia użytkownika,
Narzędzie posiada ogromną bibliotekę treści szkoleniowych, takich jak filmy, artykuły i e-booki. Rozwój i edukacja, którą zapewnia StatCounter, pozwoli Ci w pełni wykorzystać możliwości analityczne usługi.
Open Web Analytics
OWA to bezpłatne rozwiązanie analityczne typu open source. Jego panel użytkownika, pod względem wyglądu przypomina nieco interfejs Google Analytics z roku 2013.
Mimo że program Open Web Analytics jest całkowicie darmowy, zapewnia wiele zaawansowanych funkcji. Może na przykład śledzić cele na kilku etapach ścieżki konwersji, oferuje statystyki filtrowane według wielu kryteriów. Bardzo przydatną funkcją może być tak zwana „heatmap”, czyli śledzenie i rejestrowanie ruchów myszy, użytkowników odwiedzających nasz serwis.
Cechy aplikacji Open Web Analytics
W aplikacji można ustawić i przechowywać do pięciu niestandardowych właściwości dla wszystkich zdarzeń śledzenia. Można na przykład wyświetlać strony, sesji, kliknięcia, lub inne zdarzenia sesji. Monitorowane zmienne można ustawić dla pojedynczego żądania śledzenia, lub dla wszystkich żądań składających się na pojedynczą sesję, lub wizytę.
OWA to solidne rozwiązanie analityczne, które zaspokoi potrzeby nie jednego analityka. Niestety brakuje tam dokładnej rejestracji współczynnika odrzuceń i czasu spędzonego na stronie. Jednak jest to bolączką większości obecnie dostępnych darmowych narzędzi analitycznych. Aplikacja Open Web Analytics nie jest także zbyt często aktualizowana, co jest jej niewątpliwym minusem.
Płatne narzędzia do monitorowania stron internetowych
Crazy Egg pozwala zobaczyć w czasie rzeczywistym, co robią odwiedzający Twoją stronę. Wspomniana już powyżej funkcja Heatmap pozwala dokładnie zobaczyć, gdzie klikają, i na czym się skupiają Twoi klienci. Jest to swego rodzaju zestaw szpiegowski, który pomaga wykryć najpopularniejsze sekcje stron internetowych. Narzędzie rejestruje również głębokość przewijania strony, co pozwala sprawdzić, która sekcja strony jest najczęściej czytana.
W przeciwieństwie do innych narzędzi analitycznych, które zazwyczaj tworzą duże ilości danych liczbowych, Crazy Egg jest całkowicie inne. Wizualna reprezentacja wyników dostępna w panelu, pozwala podejmować lepsze decyzje dotyczące choćby pozycjonowania treści strony. Przejrzysty interfejs ułatwia także optymalizację stron, co znacząco wpływa na ilość i jakość odwiedzin, i obszarów do optymalizacji. Edytor stron daje ci możliwość zmiany wszystkiego, co chcesz na stronie w bardzo prosty i przyjazny dla użytkownika sposób, co oznacza, że możesz wejść, zmienić, co chcesz i wrócić.
Crazy Egg pozwala na przeprowadzanie szybkich testów A/B, a wynik testu może być łatwo wdrożony na stronie. Użytkownik tylko wybiera cel na podstawie adresu URL, a następnie przesyła formularz jednym kliknięciem linka. Gdy tylko platforma wykryje zwycięski wariant, natychmiast wysyła więcej ruchu na preferowany adres URL. Takie rozwiązanie daje więcej konwersji bez zbędnego marnowania ruchu.
Zobacz artykuł w języku angielskim: Alternatives to Google Analytics.