Jeżeli SEO brzmi dla Ciebie zupełnie obco, nie masz się czym przejmować. Ten akronim tworzą obce, angielskie słowa Search Engine Optimization. SEO co to właściwie oznacza, dowiesz się z tego krótkiego artykułu. Poznasz również podstawowe sposoby pozycjonowania stron internetowych.
SPIS TREŚCI
Czym jest optymalizacja strony
Optymalizacja strony internetowej definiowana jest jako „sztuka tworzenia i ciągłego ulepszania witryn internetowych, w celu zwiększenia satysfakcji odwiedzających”. Ta z kolei przekłada się na zmniejszenie współczynnika odrzuceń, czyli opuszczenia strony internetowej bez wykonywania dodatkowej czynności oraz poprawę konwersji, czyli np. sprzedaży.
Przedstawiona powyżej definicja, to raczej wizja przyszłości. Narazie jeszcze strony internetowe tworzy się w dużej mierze z myślą o wyszukiwarkach internetowych. Zresztą sam skrót SEO sugeruje tego typu podejście. Search Engine Optimization, czyli optymalizacja pod kątem wyszukiwarki.
Trzeba jednak przyznać, że polskie tłumaczenie tego akronimu już nie zawiera już tak jednoznacznego przesłania. W Polsce oczywiście optymalizujemy strony internetowe tylko i wyłącznie z myślą o użytkownikach i ich szeroko pojętej satysfakcji.
SEO co to jest UX
Kolejny obco brzmiący skrót. UX pochodzi od angielskich słów User Experience. Jeżeli miałby to być kolejny akronim, to powinno chyba być UE, ale pewnie byłoby to niezgodne z dyrektywami Unii Europejskiej 😉
User experience w wolnym tłumaczeniu oznacza doświadczenie, albo raczej wrażenie użytkownika. Dlaczego „pierwsze” wrażenie użytkownika jest tak ważne? Badania wskazują, że użytkownik decyduje o pozostaniu na stronie internetowej lub jej opuszczeniu, w ciągu pierwszych kilku sekund. Mamy zatem naprawdę niewiele czasu, aby zachęcić osobę odwiedzającą naszą witrynę do pozostania na niej dłużej.
Dlatego sposób korzystania, nawigacja po stronie, powinny być tak łatwe w użyciu, jak to tylko możliwe. Nie mniej ważny jest oczywiście wygląd strony. Warto zwrócić uwagę na takie wizualne elementy jak menu, pasek boczny czy rodzaj zastosowanej czcionki.
Wszystkie te elementy współtworzą lepszą, bardziej zoptymalizowaną stronę internetową. Pomoże to również użytkownikom znaleźć informacje, których szukają, dzięki czemu spędzą na naszej stronie internetowej trochę więcej czasu. Docelowo możemy również liczyć na wspomniane wcześniej „warościowe działania”, czyli zapisanie się na listę e-mailową, zapytanie o produkt czy zakup.
SEO co to oznacza dla wyszukiwarek
Ogólna idea pozycjonowania stron internetowych, została stworzona z myślą o wyszukiwarkach. Dlatego kiedy już upewnimy się, że informacje umieszczone na naszym blogu są wartościowe, nawigacja prosta i intuicyjna a obrazki przyciągają uwagę, należy zadbać o to, aby algorytmy wyszukiwarki pokazały je jak największej liczbie użytkowników.
Kiedy w okienku wyszukiwarki wpisujemy nasze zapytanie – słowo kluczowe, algorytm wyszukiwarki przeszukuje wszystkie dostępne w Internecie strony, i wyświetla nam te, które najbardziej odpowiadają wpisanej przez nasz frazie. Z przyczyn technicznych nie jest możliwe, aby np. Google robił to na bieżąco, w czasie rzeczywistym. Dlatego wcześniej wszystkie strony internetowe zostają zindeksowane i dopasowane do konkretnych zapytań użytkownika.
Na jakich parametrach bazuje ranking Google
To, jak działają algorytmy Google, jest jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic firmy. Zresztą sposoby katalogowania stron internetowych stosowane przez Google, nieustannie ewoluują. Wszystko po to, aby zapewnić użytkownikom dostęp do informacji dokładnie takich, jakich poszukują.
Jest jednak pewne światełko w tunelu dla twórców stron internetowych. Firma Google publikuje wytyczne, które określają parametry pewnych elementów działania algorytmów. W oficjalnych komunikatach znajdziemy informacje o wartościowych treściach, jakie powinny znajdować się na stronie internetowej. Duże znaczenie ma też wspomniany wcześniej UX.
Nieoficjalnie wiadomo jednak, że największy wpływ na pozycje danej strony ma liczba tzw. backlinków, czyli odnośników z innych stron internetowych. Przy czym nie chodzi tylko o ilość tych odnośników, ale również o jakość stron, z których one pochodzą.
SEO co jeszcze ma znaczenie
Dużą rolę odgrywają także kwestie techniczne. Ważna jest szybkość ładowania się strony, czy zabezpieczenie domeny certyfikatem SSL. Szybkość strony z kolei może zależeć od wielu czynników takich jak rodzaj serwera, na którym umieszczona jest nasza witryna czy sama zawartość strony.
Pozycjonowanie stron internetowych to bardzo szeroki temat. Nie da się w kilku słowach omówić wszystkich kwestii. Aby odpowiedzieć na pytanie SEO co to, warto szukać informacji w wielu źródłach.
Jeżeli jesteś użytkownikiem aplikacji WordPress, zachęcam do skorzystania z darmowej wtyczki Yoast SEO. Wtyczkę możesz pobrać w panelu użytkownika lub na stronie producenta. Wtyczka na bieżąco podczas tworzenia nowego wpisu, podpowiada działania, które należy zastosować, aby poprawić SEO naszego wpisu czy strony internetowej.
Zobacz wpis w języku angielskim: What is SEO and how it works.