Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii teleinformatycznych, pojawiły się nowe możliwości docierania do potencjalnych klientów czy konsumentów. Mamy do dyspozycji różne narzędzia marketingu internetowego. Z tego artykułu dowiesz się, z jakich narzędzi cyfrowych warto korzystać, oraz czym się kierować przy wyborze optymalnego rozwiązania.
SPIS TREŚCI
Do czego służą narzędzia marketingowe
Planując kampanię marketingową, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jednym z istotnych elementów planu, jest budżet, jaki firma zamierza przeznaczyć na kampanię. Pracując w granicach wyznaczonego budżetu, marketerzy opracowują strategię i wybierają najlepsze narzędzia marketingu internetowego.
Jednym z elementów strategii, jest badanie rynku, które pozwala na określenie grupy docelowej i wybór odpowiedniego kanału komunikacji marketingowej. W zależności od wyznaczonego celu korzysta się z jednego, lub kilku różnych narzędzi cyfrowych.
Wybór narzędzi marketingu internetowego
Specjaliści do spraw marketingu internetowego, mają do dyspozycji wiele możliwości. Kanały marketingowe dzielą się na wychodzące i przychodzące. Marketing wychodzący, nazywany również outbound marketingiem, jest stosowany głównie do tradycyjnej formy reklamy. Do narzędzi marketingu wychodzącego zaliczymy reklamę telewizyjną, radiową, prasową, czy banery i bilbordy umieszczane przy drogach i na budynkach.
Nowoczesne formy przekazu, stosowane są głównie w marketingu przychodzącym, nazywanym również inbound marketingiem. Polega on na próbie przyciągnięcia potencjalnych klientów, za pomocą interesujących treści. Dokładną definicję obu kanałów marketingowych znajdziesz w artykule „co to jest marketing internetowy”.
W tym artykule skupimy się tylko na narzędziach marketingu internetowego. W dalszej części tekstu znajdziesz rodzaje i definicje dostępnych cyfrowych kanałów marketingowych. Zaliczamy do nich: e-mail marketing, płatne wyszukiwanie, ruch organiczny, optymalizacja strony, reklamy graficzne, marketing treści, oraz social media marketing. Niektóre z wyżej wymienionych metod uzupełniają się, np. SEO i content marketing, inne natomiast mogą działać bardziej niezależnie, np. płatne wyszukiwanie.
E-mail marketing
Kanał komunikacji marketingowej korzystający z poczty elektronicznej do dostarczania reklam, ofert i innych treści marketingowych, nazywany jest e-mail marketingiem, lub po polsku marketingiem e-mailowym. Wiadomości wysyłane za pośrednictwem tego medium, mają za zadanie dotarcie do klientów we właściwym czasie, z odpowiednią informacją, aby nakłonić ich do określonego działania, np. do zakupu towaru lub usługi.
Typowym celem e-mail marketingu jest zwiększenie zainteresowania marką czy produktem, oraz doprowadzenie do wspomnianej wyżej konwersji. Wiadomości wysyła się również w celu tzw. podtrzymania klienta, przez informowanie go o nowych produktach, lub dostarczanie wartościowej treści.
Płatne wyszukiwanie jako narzędzie marketingu internetowego
Poszukując rozwiązania jakiegoś problemu, lub odpowiedzi na nasze pytania, wpisujemy określoną frazę w okno wyszukiwarki internetowej. W odpowiedzi otrzymujemy długą listę SERP (search engine results pages). Jest to lista stron internetowych, która zdaniem algorytmu wyszukiwarki, najbardziej odpowiada naszym potrzebom. Bardzo często na samej górze listy znajdują się pozycje poprzedzone słowem reklama. Jest to przykład płatnego wyszukiwania.
Płatne wyszukiwanie, nazywane również PPC (pay-per-click), pozwala pozyskać ruch o wysokiej wartości. Odbiorca aktywnie wyszukuje frazę bezpośrednio związaną z jego „problemem”, wchodząc na naszą stronę internetową, i jest już gotowy do podjęcia działania, np. konwersji.
Korzystanie z PPC, często pozwala witrynie znaleźć się na samym szczycie listy rezultatów wyszukiwania. Warunkiem jest dobranie konkretnego słowa kluczowego, oraz ustalenie odpowiednio wysokiej stawki za pojedyncze kliknięcie. Niestety nieroztropne korzystanie z tej techniki, może całkowicie wydrenować Twój budżet. Odwiedziny na stronę internetową są co prawda gwarantowane, jednak sam zakup produktu czy usługi już nie. Zależy to od wielu innych czynników.
Na platformie Google AdWords, dostępne są również reklamy graficzne, display ads, które możemy kierować bezpośrednio do zainteresowanych odbiorców. Reklama graficzna polega na wyświetlaniu specjalnie przygotowanego baneru reklamowego, na stronach internetowych innych partnerów Google.
Marketing treści
Content marketing, czyli marketing treści, jest elementem strategii pozyskiwania klientów, za pomocą interesujących treści. Dobrze dobrana i ukierunkowana treść, zwiększa świadomość marki i zaufanie klientów. Dostarczanie wysokiej jakości contentu, buduje pozytywny wizerunek marki, oraz zapewnia większe zaangażowanie odbiorcy. Kluczem do sukcesu jest rozwiązywanie problemów odbiorcy, dlatego twórcy treści powinni skupiać się głównie na tym zadaniu.
Tworzenia treści może być wykorzystywane na każdym etapie tzw. podróży kupującego. Dostarczając treści adekwatne do konkretnej okoliczności, utrzymasz stały kontakt z użytkownikiem, co ostatecznie przyczyni się do poprawy poziomu konwersji.
Ruch organiczny i SEO
Tworząc treści, należy zwracać szczególną uwagę na ich optymalizację pod kątem wyszukiwarek. Wdrożenie na stronie internetowej odpowiednich technik SEO (search engine optimization), pozwoli na pozyskanie tzw. ruchu organicznego, niesłusznie czasem nazywanego darmowym.
Przygotowanie wartościowych treści, wymaga sporo czasu i zaangażowania. Pisanie tekstów często zleca się profesjonalnemu copywriterowi, jednak opublikowanie ich zgodnie z zasadami SEO, wymaga udziału webmastera. Co prawda ostatecznie pozyskamy ruch na blogu czy stronie internetowej, bez płacenia za kliknięcia, jednak utworzenie treści i umieszczenie ich na witrynie, będzie wymagało poniesienia konkretnych kosztów.
Optymalizacja witryny jest niezbędna do stworzenia środowiska, w którym użytkownicy będą mogli wchodzić w interakcję z treścią, i podejmować wartościowe działania, takie jak np. zakup. Dzięki dobrze przeprowadzonej optymalizacji Twoja strona będzie skutecznie pozycjonowana, czyli osiągnie wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania. Poza wartościowym contentem należy zwrócić uwagę również na szybkość działania strony, oraz intuicyjną nawigację. Więcej informacji na temat pozycjonowania strony znajdziesz w artykule „co to jest pozycjonowanie stron internetowych”.
Narzędzia marketingu internetowego, media społecznościowe
Jeśli chodzi o budowanie świadomości i zainteresowania, social media doskonale się do tego nadają. W tym przypadku również odbywa się to poprzez tworzenie treści i generowanie zaangażowania użytkowników. Reklamy w mediach społecznościowych można personalizować, i kierować precyzyjnie do wybranej grupy docelowej.
Kanały społecznościowe również można stosować na każdym etapie podróży kupującego. Prowadzenie profilu firmowego może być dodatkowym elementem budowania świadomości marki. Umieszczamy tam podstawowe informacje o firmie, ofertę czy aktualności. Natomiast płatna reklama, dostępna również na platformach społecznościowych, pozwoli szybko uzyskać pożądaną konwersję.
Zobacz artykuł w angielskiej wersji językowej: Digital marketing tools.