Jak Uczyć się Online – Korzyści nauki na odległość

Produktywność
Digital Promotion

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z nauką przez Internet, lub wracasz do niej po dłuższej przerwie, na pewno przydadzą Ci się praktyczne porady jak uczyć się online. W tym artykule znajdziesz kilka cennych wskazówek, które pomogą Ci poprawić wydajność pracy, oraz maksymalnie wykorzystać możliwości nauki zdalnej.

Jak Uczyć się Online

Krótki wstęp

Nauka na odległość jest zjawiskiem popularnym i doskonale znanym. Pierwsze szkolenia przez Internet pojawiły się już w latach 90 ubiegłego wieku. Różnego rodzaju kursy, szkolenia, czy poradniki, występujące pod wspólną nazwą e-learning, były dostępne już wiele lat temu.

Ostatnie wydarzenia na świecie związane z pandemią, przyczyniły się do ogromnego wzrostu popularności nauczania zdalnego. Powstały nowe platformy do nauki przez Internet, a wiele firm szkoleniowych przeniosło się całkowicie do wirtualnej sieci.

Czym jest nauka zdalna, oraz jak uczyć się online

E-learning, czyli nauka przez Internet to zestaw instrukcji, dostarczanych odbiorcy na komputer, tablet lub smartfona, w celu poszerzenia, lub zdobycia nowej wiedzy i podniesienia kwalifikacji. Nauka zdalna może obejmować wiele różnych formatów. W e-learningu najczęściej korzysta się z treści w formie dźwiękowej oraz wideo.

Nauka zdalna ma bardzo wiele zalet, chociaż można doszukać się również wad internetowej edukacji. Najlepsze efekty korzystania z e-learningu osiągają osoby dorosłe, które rozwijają w ten sposób swoją dotychczasową pasję i zainteresowania. Niezbyt dobre wyniki w nauce zdalnej w porównaniu do edukacji tradycyjnej, osiągają dzieci i młodzież. Brak dyscypliny, którą zapewnia sala lekcyjna, niekorzystnie wpływa na dzieci i ich zaangażowanie w pracy.

Korzyści nauki na odległość

Do podstawowych korzyści e-learningu zaliczymy między innymi:

  • Indywidualne tempo pracy. Każdy uczeń ma kontrolę nad tym, jak szybko dostarczane są mu kolejne materiały. Na sali lekcyjnej uczeń musi pracować w tempie wykładowcy czy instruktora. W przypadku przerabiania materiału samodzielnie Ty decydujesz jak szybko, czy w jakim tempie dane treści przyswajać. Dodatkowo w dowolnym momencie można cofnąć, zatrzymać, lub odtworzyć całą lekcję ponownie.
  • Zróżnicowane formaty. Bez względu na to czy preferujesz treści wideo, tekst, czy przekaz głosowy, e-learning zaspokoi Twoje potrzeby. Dzięki dopasowaniu treści do indywidualnej modalności sensorycznej ucznia wiedza przyswajana jest w bardzo naturalny sposób, co poprawia efektywność nauki.
  • Dostępność 24 godziny na dobę. Materiały szkoleniowe dostępne są w każdej chwili, na żądanie studenta. Tryb pracy ucznia nie jest ograniczony godzinami lekcyjnymi, czy czasem pracy instruktora. Możliwość odtwarzania treści na urządzeniach mobilnych, pozwala uczyć się w dowolnym miejscu i czasie, np. w czasie podróży do pracy.
  • Przynależność do większej społeczności. Większość szkoleń online zapewnia również przystąpienie do społeczności aktualnych, oraz dawnych kursantów. Dzięki temu możemy podzielić się naszymi doświadczeniami, lub uzyskać odpowiedzi na nurtujące nas pytanie.
  • Możliwość zdobywania kolejnych certyfikatów. Zdobycie odznaki czy specjalnego certyfikatu po ukończeniu każdego modułu kursu działa bardzo motywująco. Naszymi osiągnięciami możemy się pochwalić na portalach społecznościowych, lub w zamkniętych grupach uczestników kursu.

Jak uczyć się online, dostępne formaty szkoleń

Multimedialny charakter Internetu pozwala na dostarczanie treści w wielu różnych formatach. Poniżej znajdziesz listę kilku podstawowych rodzajów dostępnych szkoleń.

  • Mini kursy. Krótkie filmy, od 2 do 3-minutowe, lub prezentacje multimedialne, dotyczące jednego wąskiego zagadnienia.
  • Pełne kursy. Kompletne szkolenia, zawierające kilka, lub kilkanaście lekcji o długości od 15 do 30 minut każda. Prezentowane w odpowiedniej kolejności, zawierające dodatkowe ćwiczenia.
  • Grywalizacja, czyli nauka z wykorzystaniem konkursów, gier i quizów. Stosowana głównie w nauczaniu dzieci. Może zawierać tablice wyników i ocen uczniów.
  • Mobilna nauka. Kursy i szkolenia przygotowane głównie z przeznaczeniem na urządzenia mobilne. Najczęściej stosowane w kursach językowych.
  • Webinary. Wirtualne spotkanie grupowe na żywo, zwykle prowadzone przez moderatora lub instruktora w celu podzielenia się spostrzeżeniami i odpowiedzi na pytania uczestników szkolenia. Doskonałe uzupełnienie „samoobsługowych” kursów i szkoleń.

Jak osiągać najlepsze efekty, jak uczyć się online skutecznie

Nauka przez Internet jest sprawą bardzo indywidualną, i wymaga odpowiedniego podejścia. Najważniejsze jest określenie celu, jaki chcemy osiągnąć, a następnie wybór optymalnego narzędzia, które nas do tego celu przybliży.

Bardzo ważna jest także wspomniana już powyżej preferowana modalność sensoryczna, czyli optymalny sposób postrzegania rzeczy i zjawisk. Osoby z modalnością wzrokową, powinny skupić się na przekazie wideo, Natomiast posiadacze modalności słuchowej, najlepsze efekty osiągną, skupiając się na treściach dźwiękowych.

Nie warto jednak zbytnio się do tego zagadnienia przywiązywać. Większość kursów i szkoleń online, jest obecnie tworzona z uwzględnieniem wszystkich dominujących modalności sensorycznych.

Ostatnim elementem, na który chcę zwrócić uwagę, jest systematyczność pracy. Bardzo ważna będzie tutaj regularna nauka. Każdy pracuje w swoim własnym tempie, i według swoich możliwości. Warto jednak ustalić indywidualny plan pracy, i się do niego skrupulatnie stosować.

Jeżeli masz dodatkowe pytania lub sugestie jak uczyć się online, napisz w komentarzu poniżej. Gorąco zachęcamy również do udostępniania naszych wpisów. Przyciski udostępniania treści w mediach społecznościowych, znajdziesz na końcu każdego artykułu.

Przeczytaj ten artykuł po angielsku na: How to learn online

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz