Czym jest Analiza Strony Internetowej – Jak ją Przeprowadzić

Mierzenie Ruchu na Stronie Internetowej / Blogu, Marketing Internetowy
Digital Promotion

Narzędzia analityki internetowej, mogą dostarczyć wiele użytecznych informacji na temat ruchu w witrynie. Analiza strony internetowej polega na gromadzeniu, pomiarze i interpretacji szczegółowych danych, dotyczących wizyt na stronie. Z tego artykułu dowiesz się między innymi jak przeprowadzić analizę witryny, oraz jakie są jej główne korzyści.

Krótki wstęp

Dysponowanie precyzyjnymi danymi na temat aktywności na stronie internetowej, jest bardzo ważne dla funkcjonowania przedsiębiorstwa. Pozwala między innymi ocenić, czy wdrażane działania marketingowe, przynoszą zamierzony skutek.

Na podstawie zgromadzonych danych, możemy podjąć decyzję o kontynuowaniu, modyfikacji, lub zaniechaniu danego projektu.

Do czego może służyć analiza strony internetowej

Dane, które pozyskujemy dzięki analizie strony, mogą być wykorzystywane na różne sposoby. Osoby przeprowadzające kampanie reklamowe, używają analiz danych do oceny wydajności, oraz do optymalizacji różnych kanałów komunikacji marketingowej.

Informacje otrzymywane poprzez analizę danych, są również bardzo szeroko wykorzystywane przez kadrę zarządzającą daną organizacją. Wyniki analiz, są podstawą do podejmowania konkretnych decyzji. Jest to bardzo skuteczny sposób wykorzystania danych, w celu poprawy wydajności pracy, oraz lepszego zarządzania jednostką. Należy jednak zawsze pamiętać, aby przed podjęciem ostatecznych decyzji, dokładnie weryfikować dostępne informacje. Doskonale sprawdzi się tutaj zasada „ufaj, ale weryfikuj”.

Pomoc przy podejmowaniu właściwych decyzji, to jednak nie wszystko. Niekiedy zebrane dane, trzeba przedstawić w formie oficjalnego raportu. Takie zestawienia sporządza się często na potrzeby zewnętrznych podmiotów, takich jak firmy ubezpieczeniowe czy banki.

Witryna internetowa jest dla wielu firm jednym z najcenniejszych środków trwałych. Wartość serwisów internetowych może osiągać ogromne kwoty, a ich wyceny dokonuje się głównie na podstawie analizy ruchu na stronie internetowej. Wraz z rozwojem infrastruktury teleinformatycznej, możemy się spodziewać dalszego rozwoju gospodarki cyfrowej, oraz wzrostu wartości popularnych domen.

Jak przeprowadza się analizę strony internetowej

Proces gromadzenia i wstępnej analizy danych ruchu na stronie, odbywa się w sposób całkowicie automatyczny. Jedyną czynnością, jaką musi wykonać właściciel domeny, jest zainstalowanie na swojej stronie internetowej, specjalnego kodu śledzącego, nazywanego tagiem. Wygenerowanie, oraz implementacja kodu jest bardzo prosta. Dostawcy narzędzi analitycznych, najczęściej przeprowadzają każdego nowego użytkownika przez ten proces.

Jednak analiza strony internetowej, to nie tylko samo gromadzenie danych. Największą wartością przeprowadzana procesu gromadzenia i analizy danych, jest możliwość wydedukowania „historii” kryjącej się za tymi danymi. To właśnie logiczne wnioski, wyciągane na podstawie zebranych informacji, są głównym celem prowadzenia analityki strony.

Dane zawarte w raportach, pozwolą Ci lepiej poznać, i zrozumieć użytkowników Twojego serwisu. Analiza strony internetowej dostarcza informacje na temat wieku, lokalizacji, czy źródła wizyty użytkownika. Dzięki temu dowiesz się, kim są Twoi odbiorcy, oraz jakie mają nawyki i zainteresowania. Za pomocą narzędzi analitycznych, nie ma co prawda możliwości poznania danych osobowych, czy dokładnego adresu zamieszkania osoby odwiedzającej witrynę. Jednak informacje dostępne w raportach, w zupełności wystarczają do określenia dokładnego profilu Twojego statystycznego klienta.

Wybór narzędzia analitycznego

W Internecie znajdziemy bardzo wiele skutecznych narzędzi do analizy strony. Niekwestionowanym liderem rynku jest Google, który oferuje najczęściej używany program analityczny Google Analytics. Internetowa aplikacja dostarczana przez Google w podstawowej wersji, jest całkowicie darmowa. Użytkownik nie ponosi żadnych kosztów rejestracji i obsługi. Mimo tego program zapewnia bardzo dużo przydatnych funkcji, które w zupełności zaspokoją potrzeby przeciętnego webmastera.

Jednak dla osób bardziej wymagających, firma Google przygotowała płatną wersję narzędzia analitycznego, zwaną Google Analytics 360. Zdaniem producenta, płatne narzędzie zapewnia jeszcze więcej funkcji, oraz bardziej precyzyjne raporty.

Google Analytics 360, dedykowany jest głównie dla serwisów uzyskujących ponad 10 milionów odsłon miesięcznie. Jak już wcześniej wspomniano, dla ogromnej większości twórców stron internetowych, darmowa wersja Google Analytics, w zupełności wystarczy. Pomimo dużej liczby innych dostępnych narzędzi, większość analityków internetowych korzysta tylko z darmowej wersji Google Analytics.

Poniżej znajdziesz kilka innych przykładów narzędzi analitycznych. Część nich jest również darmowa, natomiast inne wymagają płatnej subskrypcji.

  • Woopra
  • Adobe Analytics
  • Kissmetrics
  • Webtrends
  • Oribi
  • Piwik

Analiza ruchu na urządzeniach mobilnych

Przeglądanie stron www, nie jest jedynym sposobem na korzystanie z Internetu. Wielu użytkowników sieci, korzysta również z aplikacji mobilnych, które zresztą z roku na rok, stają się coraz bardziej popularne. Do tego trendu dostosowali się także twórcy narzędzi analitycznych. Pakiet SDK Google Analytics, pozwala na zbieranie danych z aplikacji mobilnych.

Wymaga to jednak zaimplementowania i skonfigurowania dodatkowego kodu. W przypadku analizy strony internetowej, do wprowadzenia kodu śledzącego nie potrzeba specjalistycznej wiedzy. To w przypadku aplikacji mobilnej, sprawa nie jest już tak prosta, i niezbędna będzie interwencja programisty. Integrację aplikacji z narzędziem analitycznym, warto zaplanować już na etapie tworzenia projektu.

Zabacz artykuł w angielskiej wersji językowej: What is website analysis.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz