Jak Dostać Pracę w Marketingu Internetowym

Marketing Internetowy, Produktywność
Digital Promotion

Wiele osób w dzisiejszych czasach zastanawia się jak dostać pracę w marketingu internetowym. Głównie chodzi o to, jak odnieść sukces na rozmowie kwalifikacyjnej. Niestety nie ma tutaj jednej uniwersalnej odpowiedzi, ponieważ każde interview jest inne. W tym artykule przedstawiam kilka wskazówek, które pozwalają moim klientom odnosić sukces w czasie rozmowy kwalifikacyjnej.

Jak Dostać Pracę w Marketingu Internetowym

Opisywane tutaj wskazówki dotyczą ubiegania się o pracę na stanowisko specjalisty do spraw marketingu internetowego. Poruszam tutaj jednak także kwestie bardziej ogólne, dlatego z porad zawartych w artykule może skorzystać każdy. Pamiętaj jednak, że im więcej ćwiczysz, tym lepiej sobie poradzisz w momencie próby.

Co wyróżnia rozmowę o pracę w marketingu cyfrowym

Tradycyjne rozmowy kwalifikacyjne prowadzone w biurze, nadal są w dużej mierze normą. Jednak najnowsze praktyki w dziedzinie rekrutacji zakładają, że ocena umiejętności miękkich coraz częściej odbywa się w nieformalnym środowisku. Wykorzystywanie spotkań towarzyskich do oceny przydatności kandydata, zdarza się coraz częściej.

Dodatkowo, w grę coraz częściej wchodzi sztuczna inteligencja. Co nie powinno dziwić potencjalnego specjalistę do spraw marketingu. Zatem jeśli poszukujesz pracy w tej branży, w niedalekiej przyszłości możesz mieć do czynienia z czat botami przeprowadzającymi z Tobą rozmowę.

Od kandydata na marketingowca, oczekuje się, że będzie dobry w prezentowaniu swoich pomysłów. Należy więc zawsze być szybkim i dobrze przygotowanym. Warto również śledzić prasę branżową, aby mieć oko na aktualne trendy, które można będzie później wpleść w rozmowę.

Jak dostać pracę w marketingu internetowym

Poniżej znajdziesz cztery z najważniejsze obszary, na których należy się skupić. Pozwoli Ci to zrobić dobre wrażenie w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, i zdobyć wymarzoną pracę,

1. Najważniejsze jest dobre CV

Wszystko zaczyna się od Twojego CV. Twoje podanie o pracę, to w rzeczywistości historia Twojej kariery zawodowej. Tak więc, gdy spojrzysz wstecz i przeanalizujesz swoją historię zawodową, wybierz najważniejsze elementy, o których z przyjemnością opowiesz więcej w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Oczywiście ważne jest, aby były one istotne dla stanowiska, o które się ubiegasz.

Opowiedz o tym, co zainspirowało Cię do rozpoczęcia kariery w marketingu internetowym. Może to również być coś specyficznego dla stanowiska, o które się ubiegasz. Będzie to w pewnym sensie dostosowanie swojego CV do stanowiska, na które aplikujesz. Większość listów motywacyjnych jest pisana w ten sposób, więc jeśli pominiesz ten krok, możesz stracić na konkurencyjności wobec innych kandydatów.

Bardzo ważna jest również dokładna znajomość swojego CV. Pewnie brzmi to trochę dziwnie, ale chodzi o to, aby przygotować się na pytania związane z Twoim życiorysem. Pisz więc naprawdę o sobie, i o swoich doświadczeniach zawodowych. Bądź przygotowany na rozwinięcie każdego z wymienionych wątków.

Inną przydatną techniką jest zapisanie kilku punktów, opisujących każdą z pozycji wymienionych w twoim CV. Pomyśl o odpowiednich przykładach, których możesz użyć w czasie rozmowy. Zastanów się także, jak możesz je bardziej rozwinąć w trakcie interview.

2. Pokaż swoje osiągnięcia

Chociaż CV jest niezbędne, umiejętność opowiadania o swoich zaletach jest kluczowa. Rozmowa kwalifikacyjna jest doskonałą okazją do podkreślenia swoich sukcesów i silnych stron. Jest też sposobem na dodanie wszystkiego, czego być może nie udało Ci się zawrzeć w życiorysie.

W czasie rozmowy kwalifikacyjnej zostaniesz poproszony o podzielenie się swoimi osiągnięciami zawodowymi. To może być Twoja szansa, najważniejszy moment w procesie rekrutacyjnym. Spróbuj dodać trochę kolorytu do swoich osiągnięć i skorzystaj z okazji, aby pochwalić się unikalnymi umiejętnościami, których potencjalny pracodawca może potrzebować.

Jeśli jesteś absolwentem i nie masz zbyt bogatej historii zatrudnienia, opowiedz o pracy jako wolontariusz w czasie studiów, lub o innych osobistych osiągnięciach. Przyda się wszystko, co pozwoli uwiarygodnić Twoje kluczowe umiejętności lub naturalne talenty.

3. Powiedz, dlaczego chcesz tej pracy

Jednym z pytań, które padają podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jest „dlaczego chcesz dla nas pracować”. Warto więc uprzedzić nieco to pytanie, i już w czasie autoprezentacji zarysować swoje motywy działania.

Niestety większość ludzi pracuje głównie dla pieniędzy. Mimo że Twój potencjalny rozmówca będzie doskonale zdawał sobie z tego sprawę, nie warto wykazywać się aż tak daleko posuniętą szczerością w tej kwestii. Tutaj również warto nawiązać do swoich zainteresowań i pasji.

Nie dawaj jednak do zrozumienia, że zdobycie pracy, o którą się ubiegasz, jest dla Ciebie sprawą „życia i śmierci”. Okazywanie desperacji może odnieść skutek odwrotny od zamierzonego. Osoby zdesperowane mogą być odbierane jako niezaradne życiowo, lub wręcz niestabilne emocjonalnie.

Postaraj się więc powściągnąć emocje i przeprowadź możliwie spokojną i rzeczową rozmowę. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby pokazać, że jesteś najlepszym kandydatem na dane stanowisko.

4. Zadawaj właściwe pytania

Większość profesjonalnych rozmów kwalifikacyjnych posiada taki sam schemat. Kiedy już właściwa rozmowa dobiegnie końca, osoba przeprowadzająca wywiad poprosi Cię o zadanie swoich pytań.

Warto więc mieć przygotowanych kilka naprawdę dobrych kwestii do poruszenia. Tuta również należy zachować takt i zimną krew. Przykładowo pytanie o wysokość wynagrodzenia i dodatkowe korzyści ze współpracy, najlepiej zostawić na sam koniec.

Oto kilka przykładowych pytań, które można zadać:

  • jakie są możliwości rozwoju i awansu
  • jakie cechy musi posiadać idealny kandydat na to stanowisko
  • z jakimi wyzwaniami musiałbym się zmierzyć
  • jak wygląda kultura organizacyjna firmy

Pytania powinny nawiązywać do Twojej ewentualnej roli w firmie. Niektóre z nich lepiej zadawać w trybie przypuszczającym. W trakcie całej rozmowy musisz być aktywnym słuchaczem, odpowiadającym konkretnie na zadawane pytania.

Podsumowując, jak dostać pracę w marketingu internetowym

Przed przybyciem na rozmowę dowiedz się, czy będzie ona miała charakter ściśle formalny, czy może luźniejszy. Osoby związane z firmą, lub te, które już w niej pracują, powinny udzielić odpowiedzi na to pytanie.

Zawsze w czasie rozmowy kwalifikacyjnej wypada wyglądać elegancko i schludnie. Jednak kiedy interview jest mniej formalne, strój również może być nieco luźniejszy.

Na zakończenie ostatnia rada. Mówi się, że trening czyni mistrza. Zasada ta tyczy się również rozmów kwalifikacyjnych. Wiele osób, zwłaszcza młodszych, traktuje pierwsze rozmowy o pracę jak próbę przed finałowym występem. Dlatego nie aplikują od razu do firmy, w której najbardziej chcieliby pracować.

Najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Niestety raczej nie dostaniesz drugiej szansy, aby zrobić pierwsze wrażenie.

Jeśli masz dodatkowe pytania, jak dostać pracę w marketingu internetowym, weź udział w dyskusji pod artykułem. Zachęcamy również do udostępniania naszych treści w mediach społecznościowych.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz