Storytelling w Mediach Społecznościowych

Marketing Internetowy
Digital Promotion

Większość z nas w dzieciństwie uwielbiała słuchać różnych historii i opowiadań. Najczęściej składały się one z wprowadzenia, treści głównej oraz zakończenia, które zawierało jakiś morał lub lekcję. Z podobnego mechanizmu korzysta się w marketingu. Storytelling w mediach społecznościowych, również jest opowiadaniem historii zakończonej morałem lub szczęśliwym rozwiązaniem.

Storytelling w mediach społecznościowych

Na czym polega storytelling

Ważną rzeczą, o której należy pamiętać podczas opowiadania historii, jest narracja. Nie chodzi jednak tutaj tylko o konkretne słowa. Narracja powinna uczyć nas czegoś nowego o otaczającym nas świecie i o nas samych.

W dzisiejszych czasach możemy coraz częściej zaobserwować zastosowanie narracji w kampaniach marketingowych. Dobry marketing to taki, który opowiada interesującą historię. Storytelling jest obecny w każdym kanale komunikacji marketingowej. Dotyczy to zwłaszcza mediów społecznościowych.

Jak zacząć storytelling w mediach społecznościowych

Media społecznościowe są doskonałym miejscem do opowiadania historii. Twórcy portali społecznościowych bardzo dobrze rozumieją potrzeby swoich użytkowników i potrafią je zaspokoić. Przy pomocy odpowiednich narzędzi, możemy prowadzić narrację, która daleko wykracza poza tradycyjne pojmowanie opowiadania historii.

Mamy do dyspozycji różne formy przekazywania treści. Tradycyjne opowiadania, opierały się tylko na przekazie głosowym, a resztę uzupełniała wyobraźnia słuchacza. Pojawienie się książek z ilustracjami, wypełniła historię treścią wizualną. Natomiast współczesny storytelling, potrafi zaangażować wszystkie zmysły odbiorcy, czyniąc przekaz o wiele bardziej interesującym.

Aby Twój storytelling w mediach społecznościowych był skuteczny, musi być najpierw odpowiednio zaplanowany. Tworzenie skutecznej z punktu widzenia marketingu historii, zaczynamy od końca, czyli od określenia celu, jaki chcemy osiągnąć. Kiedy mamy już jasno sprecyzowany cel, pracujemy wstecz i realizujemy poszczególne etapy projektu.

Celem końcowym może być na przykład dotarcie do określonej grupy odbiorców – rynku docelowego, Ważne jest również określenie konkretnej strategii dotarcia do tych odbiorców, a następnie wybranie odpowiednich kanałów komunikacji marketingowej, odpowiednich dla danej grupy odbiorców.

Teraz możemy już przejść do tworzenia „story”, pamiętając oczywiście o wszystkich wcześniejszych ustaleniach. Nasza opowieść powinna być więc skierowana do konkretnej grupy odbiorców, oraz musi być przekazywana kanałem komunikacyjnym odpowiednim dla tej grupy.

Przy tworzeniu większej kampanii marketingowej należy pamiętać o zasadach copywritingu, oraz aby wszystkie części historii wyły ze sobą powiązane, tworząc jedną całość. Każdy post, klip, czy relacja, musi być sama w sobie mini historią, aby niezależni od całości, wnosić wkład w budowanie wizerunku marki.

Opowiadanie czy prezentowanie historii

Pojęcie storytellingu może być trochę mylące, ponieważ nie odnosi się jedynie do opowiadania historii. W marketingu niezależnie od tego czy jest prowadzony w mediach społecznościowych, czy za pośrednictwem innego kanału komunikacji marketingowej, chodzi o skuteczne przekazanie określonej treści. Czasami skuteczniejszą od storytellingu formą przekazu, jest prezentowanie, czy ujawnianie naszej narracji. Co to właściwie oznacza ?

W mediach społecznościowych bardzo często mamy tylko kilka sekund na przyciągnięcie uwagi użytkownika. Dlatego próba przekazania komunikatu w formie długiej historii, może się nie powieść. Użytkownicy internetu są w dzisiejszych czasach bardzo niecierpliwi, i nie chcą tracić czasu na czytanie długich wpisów, czy artykułów.

Lepszym pomysłem na zdobycie uwagi użytkownika mediów społecznościowych będzie stworzenie krótkiego wideo, czy przyciągającej uwagę grafiki. W połączeniu z chwytliwą nazwą, taka forma przekazu może odnieść zamierzony skutek. Komunikat należy przekazywać w możliwie jasny, czytelny i zrozumiały sposób.

Storytelling w mediach społecznościowych i copywriting

Jeżeli masz już jakieś doświadczenie w pisaniu tekstów, na pewno będzie Ci o wiele łatwiej. W storytellingu przyda się umiejętność tworzenia tekstów fikcyjnych, czy z dziedziny literatury faktu. Jednak tak naprawdę nie musisz być ekspertem z żadnym z tych gatunków literackich. Często wystarczy znajomość podstaw copywritingu, czyli składania tekstów (jak twierdzą niektórzy copywriterzy).

Pisz o tym, co przyciągnie uwagę, przemówi do wyobraźni. Utrzymuj czytelnika w napięciu i oczekiwaniu, co wydarzy się dalej. W zależności od grupy odbiorców może to wymagać więcej narracji, zastosuj narzędzia, z których korzystają twórcy beletrystyki.

Zobacz artykuł w języku angielskim: Storytelling in social media.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz